Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obniżanie VAT należnego z tytułu udzielonej premii pieniężnej

Artykuły | 4 stycznia 2022 | NR 121
0 800

Firma produkcyjna zamierza wystawić kontrahentom faktury korygujące w związku z udzieleniem rocznych premii pieniężnych. Faktury zostaną wystawione z datą 31 grudnia 2021 i dostarczone klientom w styczniu. Od 2021 roku stosujemy już nowe zasady dotyczące ujmowania faktury korygujących. Kiedy powinniśmy ująć te korekty w rozliczeniu VAT?

ODPOWIEDŹ
Udzielenie odpowiedzi na Państwa pytanie wymaga dokładnego przeanalizowania umów z Państwa kontrahentami.

UZASADNIENIE
Zgodnie z brzmieniem art.29a ust.13 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 roku sprzedawcy, którzy wystawiają faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania, a zatem i podatek należny, nie muszą już uzyskiwać od kontrahenta potwierdzenia ich otrzymania. W zamian za to ustawodawca nałożył na sprzedawców inne warunki, które muszą spełnić łącznie, żeby podstawę opodatkowania i podatek móc obniżyć:
-    muszą posiadać dokumentację, z której wynika, że uzgodnili z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej;
-    muszą posiadać dokumentację, z której wynika, że powyższe warunki są spełnione;
-    muszą wystawić fakturę korygującą, zgodną z posiadaną dokumentacją.

Jeżeli warunki te są łącznie spełnione, sprzedawca jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym wystawił fakturę korygującą. Jednakże w sytuacji, gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, sprzedawca nie posiada wymienionej powyżej dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art.13 ustawy z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w 2021 roku kontrahenci mogli wybrać jeszcze stary sposób rozliczania faktur korygujących, czyli ujmowanie ich pod warunkiem posiadania potwierdzenia ich otrzymania przez odbiorcę. Warunkiem stosowania tego sposobu było uzgodnienie na piśmie pomiędzy dostawcą a nabywcą, dokonane przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w 2021r. Jak wynika z zawartego w pytaniu opisu, Państwo nie skorzystali z tej opcji.

UWAGA:  Od 1 stycznia 2022 roku podatnicy nie mogą już korzystać ze „starego” sposobu ujmowania faktur korygujących, polegającego na otrzymywaniu potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. Należy już stosować wyłącznie zasady obowiązujące po 1 stycznia 2021 roku.

W celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie należy przeanalizować, kiedy zostały spełnione łącznie wszystkie warunki wymienione w art.29a ust.13 ustawy o VAT.

Wystawienie faktury korygującej
Z zawartego w pytaniu opisu wynika, że faktury zostaną wystawione z datą 31.12.2021r. Zakładam, że oznacza to, że zostaną one również fizycznie wystawione tego dnia oraz, że będą zgodne z posiadaną dokumentacją, co oznacza, że ten warunek zostanie spełniony w grudniu 2021r.
Posiadanie dokumentacji, z której wynika, że uzgodnili państwo z nabywcami warunki obniżenia podstawy opodatkowania;
Z przesłanego przez Państwa opisu nie wynika, czy i w jakiej formie uzgodnili Państwo z nabywcami warunki dokonania korekt. Najczęściej stosowaną praktyką jest zawieranie z nabywcami na początku okresu, za który przysługuje premia pieniężna, pisemnych umów określających wysokość i warunki jej przyznania. Jeżeli Państwo również stosujecie taką praktykę, to taka umowa jest wystarczająca, żeby uznać, że ten warunek jest spełniony, zakładając oczywiście, że wystawione faktury korygujące będą zgodne z zawartą umową. Stanowisko to potwierdza Ministerstwo Finansów, które na stronie 12 Objaśnień do pakietu Slim VAT pisze:
„Tak rozumianym uzgodnieniem może być zawarcie umowy określającej w jakich sytuacjach nabywca uzyskuje prawo do od...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.