Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiliśmy usługę pakiet ogłoszeń w serwisie internetowym od kontrahenta z Francji. Faktura została wystawiona w październiku 2019 roku w euro. Okres usługi wykazany na fakturze 25 października - 24 listopada 2019. Termin zapłaty 9 listopada 2019. Fakturę otrzymaliśmy dopiero w styczniu 2020 roku i dopiero teraz została faktura opłacona. Kiedy wystąpi obowiązek podatkowy, w jakich miesiącach należy wykazać VAT należny i naliczony i jaki kurs zastosować?

Odpowiedź

W imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi tj. 24 listopada (można przyjąć że pakiet ogłoszeń realizowany był od 25 października i zakończył się 24 listopada). Wobec tego należy dokonać korekty deklaracji za listopad  i najpóźniej do końca lutego wykazać vat naliczony i należny. Po tym terminie Czytelnik nie będzie mógł w korekcie za  listopad 2019 wykazać podatku naliczonego, tylko dopiero w deklaracji za okres, za który nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji. Euro należy przeliczyć na złote wg kursu z ostatniego dnia  roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Uzasadnienie

Przez import usług, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług,  rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, przy czym muszą być łącznie spełnione następujące warunki:
usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, 
usługobiorcą jest:

  1. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b podatnik o którym mowa w art. 15 ustawy lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE,
  2. w pozostałych przypadkach – podatnik o którym mowa w art. 15 ustawy posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie. Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy – miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. terytorium Polski. Skoro zatem kontrahent zagraniczny nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności, to Czytelnik z tytułu nabycia usługi we Francji, zobowiązany był do rozpoznania importu usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy w przypadku importu usług, co do zasady, powstaje z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo usługę uznaje się za wykonaną z chwilą wykonania części usługi, dla której określono zapłatę. Jeżeli dla usługi ustalone są następujące po sobie terminy płatności, uznaje się ją za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności, do momentu zakończenia jej świadczenia. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część lub całość zapłaty, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części.
W przedmiotowej sprawie Czytelnik jako usługobiorca zgodnie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o vat jest zobowiązany do rozliczenia importu usługi ogłoszeń w serwisie internetowym od podmiotu z siedzibą na terytorium Francji. 
Należy zauważyć, że usługa trwała w okresie określonym na fakturze. Zatem za moment wykonania pakietu ogłoszeń należy uznać 24 listopada, bowiem:

  • nie przyjmowano częściowych usług za które określano zapłatę,
  • nie były ustalone następujące po sobie terminy pła...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.