Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zamierzam prowadzić sprzedaż za pomocą elektronicznej kasy fiskalnej, która ma funkcję wystawiania faktury VAT bez konieczności wcześniejszego wygenerowania paragonu fiskalnego. Na fakturach będą wszystkie wymagane dane. Czy będę mógł wystawiać faktury zamiast paragonu fiskalnego (chodzi o sprzedaż osobom fizycznym)?

Odpowiedź

Wątpliwości wyrażone przez Czytelnika były już przedmiotem rozważań sądów administracyjnych, które przyjęły w tej kwestii jednolitą linię orzecznictwa. I tak NSA w wyroku z 27 października 2016 r. (sygn. akt I FSK 431/15) stwierdził, że: „(…) zbieżność danych w paragonie fiskalnym i na fakturze nie uzasadnia wniosku, że podatnik-sprzedawca może wybrać dokument, który wystawi osobie fizycznej nieprowadzącej działalności (...)”. Oznacza to, że przedsiębiorca w wyniku przeprowadzonej transakcji sprzedaży ma obowiązek wydać osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej taki dokument, jakiego zażąda (paragon fiskalny, fakturę VAT).  

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży za pomocą kas rejestrujących są zaś obowiązani m.in. do dokonywania wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz do wydawania wydrukowanego dokumentu nabywcy (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT). 
Przez paragon fiskalny lub fakturę rozumie się dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy dla nabywcy, potwierdzający dokonanie sprzedaży; powinien zawierać w szczególności logo fiskalne i numer unikatowy (§ 2 pkt 1 i pkt 16 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 

Podatnicy, prowadząc ewidencję, co do zasady wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Podatnik ewidencjonujący sprzedaż ma zatem obowiązek, co do zasady, wydrukować paragon w czasie i miejscu dokonania transakcji oraz poinformować kupującego o tym, że taki dokument został wydrukowany, jest dostępny dla kupującego w miejscu dokonania sprzedaży i może on ten dokument odebrać. Kupujący nie musi zwracać się ani o wydrukowanie paragonu, ani o jego wydanie. Jak stwierdził NSA w wyroku z 29 sierpnia 2019 r. (sygn. akt I FSK 734/17), “paragon ma być wydrukowany i udostępniony do odbioru przez sprzedawcę w przypadku każdej transakcji, niezależnie od żądania kupującego”.  
Przy czym podatnik jest obowiąza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.