Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odblokowanie konta bankowego zajętego na realizację abonamentu RTV

Artykuły | 26 listopada 2020 | NR 108
0 1316

Prowadzę wraz ze wspólnikiem działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Zarejestrowałem w Poczcie Polskiej odbiornik radiowy w firmie. Nie otrzymałem faktury tylko dowody wpłat. Nie płaciłem abonamentu i naczelnik urzędu skarbowego zajął rachunek bankowy w Spółce. Czy usługi zakupione od Poczty Polskiej w zakresie odbioru audycji radiowych podlegają VAT, a co za tym idzie podlegają odliczeniu VAT? Co mam zrobić, żeby urząd zwolnił rachunek bankowy firmy?

Odpowiedź

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników RTV nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a zatem nie są wystawiane faktury VAT przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jednakże nieuiszczanie opłat abonamentowych podlega egzekucji administracyjnej. W ramach tej egzekucji stosuje się m.in. zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego.
Najszybszym sposobem na odblokowanie zajęcia jest zapłacenie zobowiązania wynikającego z zajęcia i przesłanie kopii dowodu zapłaty do urzędu skarbowego na skrzynkę e-mail danego urzędu, z prośbą o odblokowanie rachunku bankowego.
Jeśli Czytelnik nie zawiadomi urzędu o zapłacie w ciągu 7 dni od chwili zajęcia, to bank zrealizuje zajęcie. 

Uzasadnienie

Opłaty abonamentu RTV są należnościami publicznoprawnymi analogicznymi do obciążeń podatkowych, co zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 30 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Gl 210/12.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 15 ust. 1 i 2 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w  tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a  także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w  szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i  prawnych w  sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Podkreślić należy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołana została do realizacji misji publicznej, która  to nie została zaliczona przez ustawodawcę jako działalność gospodarcza, a w tym wykonywanie czynności dla celów zarobkowych.
W tym przypadku istota działalności polega na realizacji misji publicznej, która powinna być pokrywana ze środków publicznych, jakimi są opłaty abonamentowe. 
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 dostawa towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu tym podatkiem tylko wówczas jeżeli są dokonywane odpłatnie. Przy tym pomiędzy dostawcą towaru lub świadczeniodawcą usługi, a ich beneficjentem musi istnieć stosunek prawny, w ramach którego spełnione są świadczenia wzajemne. 
W przypadku posiadaczy odbiorników radiowych, którzy opłacają obowiązkową opłatę abonamentową, a publicznym realizatorem programów radiowych taki stosunek nie występuje. Zatem, opłaty abonamentowe nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Tym samym skoro podatek nie występuje to również nie wystąpi odliczenie, o którym mowa w tej ustawie. 
Zaległości z tytułu opłat abonamentowych realizowane są zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych w trybie egzekucji administracyjnej. Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe. 
Organem egzekucyjnym realizującym opłaty na drodze egzekucji administracyjnej jest naczelnik urzędu skarbowego. Na podstawie art. 1a pkt 12 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne poprzez egzekucję:

  • z pieniędzy,
  • z wynagrodzenia za pracę,
  • ze świadczeń z  zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a  także z  renty socjalnej,
  • z rachunków bankowych,
  • z innych wierzytelności pieniężnych,
  • z praw z  instrumentów finansowych w  rozumieniu przepisów o  obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z  wierzytelności z  rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków,
  • z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych,
  • z weksla,
  • z autorskich praw majątkowych i  praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej,
  • z udziału w  spółce z  ograniczoną odpowiedzialnością,
  • z pozostałych praw majątkowych,
  • z ruchomości,
  • z nieruchomości.

Zgodnie z art. 80 §1 tej ustawy organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z  rachunku bankowego przez  przesłanie do  banku zawiadomienia o  zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z  rachunku bankowego do  wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami z tytu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.