Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka zajmująca się sprzedażą maszyn przemysłowych z siedzibą w Niemczech zarejestrowała w Polsce swój oddział. Spółka ta zarejestrowała się również jako polski podatnik VAT. Działalność oddziału polega na wykonywaniu napraw serwisowych w ramach gwarancji. Spółka, działając w Polsce, przez swój oddział dokonuje zakupów różnych towarów i usług. Nie świadczy samodzielnie żadnych usług i nie zawiera umów. Czy przysługuje jej odliczenie podatku naliczonego?

Odpowiedź

Spółce niemieckiej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jednak może to być dokonane w różnym trybie, zależnym od tego, czy w Polsce chociaż sporadycznie są wykonywane czynności opodatkowane.

Uzasadnienie

Spółka niemiecka została zarejestrowana na terenie Polski jako podatnik podatku od towarów i usług. Z punktu widzenia unijnego systemu podatku od wartości dodanej spółka i jej polski oddział są jednym podatnikiem. Przedsiębiorstwo zagraniczne, rejestrując swój oddział w Polsce, nie dokonuje rejestracji odrębnego podatnika, lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. Mimo że na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Oznacza to, że transakcje pomiędzy spółką a jej oddziałem dotyczące przemieszczania towarów lub świadczenia usług nie będą podlegały opodatkowaniu jako tzw. czynności wewnątrzzakładowe. 

Zgodnie z przekazanymi informacjami oddział nie będzie świadczył samodzielnie usług na terenie Polski. Nie będzie też zawierał umów. 

Wątpliwości mogą się pojawić w zakresie możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami wykonywanymi na terenie Polski.

Pamiętaj!

Istotne jest ustalenie, czy spółka w swoich deklaracjach chociaż sporadycznie będzie wykazywała wykonywanie czynności opodatkowanych jako polski podatnik VAT. W orzecznictwie unijnym (postanowienie TSUE z 21 czerwca 2016 r. w polskiej sprawie TSUE postanowieniem w sprawie ESET spol. s.r.o. Sp. z o.o. nr C-393/15) uznaje się, że oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim, który został zarejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty VAT i który dokonuje głównie niepodlegających opodatkowaniu VAT wewnętrznych transakcji na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie członkowskim, w którym spółka ta ma swoją siedzibę.

W takim przypadku nie byłoby wątpliwości, że spółka działająca w Polsce przez swój oddział mogłaby odliczać w Polsce podatek naliczony od towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby czynności opodatkowanych w Niemczech na bieżąco w składanych deklaracjach na zasadzie art. 86 ustawy o VAT. Otrzymanie zwrotu podatku możliwe byłoby na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy o VAT, a w przypadku niewykonania czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym na zasadzie art. 87 ust. 5a ustawy o VAT. Istotny...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.