Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłam samochód elektryczny - czy muszę jakąś deklarację złożyć, by móc odliczać zakup części czy mycie samochodu?

Odpowiedź

Jeżeli pojazd będzie wykorzystywany jedynie do celów prowadzenia działalności – odliczenie wynosi 100% VAT. Odliczenie dotyczy również kosztów eksploatacyjnych w tym również zakupu części do samochodu oraz utrzymania czystości tego pojazdu. W tym przypadku, Czytelniczka jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji, zgłoszenia auta na druku VAT-26 w terminie 7 dni od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z tym pojazdem oraz spisania regulaminu użytkowania pojazdu. 
Jeżeli pojazd jest używany w celu prowadzenia działalności oraz prywatnie 
- odliczenie wynosi 50% VAT. Pozostała, nieodliczona część podatku VAT może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Uzasadnienie

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi, co do zasady, 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków z nim związanych. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zalicza się wydatki dotyczące:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
  2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową,
  3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Odliczenie 100% VAT przysługuje wówczas, gdy pojazdy samochodowe wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. Przez wykorzystanie samochodu wyłącznie do działalności należy rozumieć:

  1. sposób wykorzystywania pojazdu przez podatnika określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania np. instrukcja wewnętrzna, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, który wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
  2.  konstrukcja tego pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne i są to:
    -  pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
    b)  z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
    -  pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
    -  pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń: agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy
    -  jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:

  1. przeznaczonych wyłącznie do:
    a) odprzedaży,
    b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
    c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.