Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasze wątpliwości dotyczą możliwości odliczenia VAT od płatności za paliwo do samochodów firmowych kartami flota. Czy taka usługa jest zwolniona z VAT?

Odpowiedź

Jeżeli emitentami  kart paliwowych są podmioty inne niż koncerny paliwowe, to mamy do czynienia z usługami finansowymi, podlegającymi zwolnieniu z VAT. W związku z tym podmioty te, podobnie jak i ich klienci, nie mają prawa odliczać podatku VAT od transakcji z użyciem karty. Jeżeli natomiast emitent faktycznie uczestniczy w transakcji, pełni funkcję dostawcy paliwa to VAT podlega odliczeniu.

Uzasadnienie

Odpowiedź na pytanie Czytelnika zależy od tego, czy emitent karty paliwowej jest jednocześnie dostawcą paliwa w ramach transakcji łańcuchowej, czy też nie - i wówczas świadczy usługę finansową (kredytowania) zwolnioną z VAT. Konieczne jest zatem dokonanie analizy zawartej przez podatnika umowy na korzystanie z kart paliwowych (flota) w kontekście wyroku TSUE z 15 maja 2019 r. (sprawa C-235/18 Vega International Car Transport and Logistic - Trading GmbH przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie). 
Wskazać należy, że orzeczenie TSUE z 15 maja 2019 r. nie odnosi się do kart paliwowych, wystawianych bezpośrednio przez koncerny paliwowe. W tym przypadku między wystawcami kart paliwowych, a klientami zakupującymi paliwo (benzynę lub olej napędowy) dochodzi bezpośrednio do dostawy towaru, w związku 
z czym podatnicy mogą odliczać podatek VAT.

Orzeczenie TSUE z 15 maja 2019 r. dotyczy kart paliwowych - kuponów, oferowanych np. przez towarzystwa leasingowe oraz firmy zarządzające flotami służbowych pojazdów (chodzi o transakcje, w których udział biorą co najmniej trzy podmioty: koncern paliwowy, podmiot udostępniający karty paliwowe oraz ich użytkownicy). W opinii TSUE emitenci kart paliwowych świadczą w tym przypadku usługi finansowe (kredytowe) z uwagi na to, że nie sprzedają towaru, tylko kredytują jego zakup, pobierając za to prowizję. W związku z tym, że usługa kredytowa jest zwolniona z podatku, podatnicy nie mają prawa do odliczania VAT od zakupionego paliwa. Zdaniem TSUE bowiem, w każdym przypadku, gdy podmiot przekazujący kartę paliwową nie jest odpowiedzialny za dostawę paliwa i warunki dostawy są od niego niezależne, mamy do czynienia ze świadczeniem zwolnionym z opodatkowania (art. 135 ust. 1 lit. b dyrektywy 2006/112/WE). 

W świetle powyższego, elementem decydującym o prawie do odliczenia VAT jest rola emitenta karty paliwowej w łańcuchu dostaw paliwa. W razie gdy emitent faktycznie uczestniczy w transakcji, to jest pełni funkcję dostawcy towaru, wpływa na waru...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.