Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

10 czerwca 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Odliczenie VAT od zakupu wyżywienia dla uczestników szkolenia

0 1639

Prowadzę szkolenia w ramach działalności gospodarczej. Rozliczam działalność na zasadach ogólnych. Jestem czynnym podatnikiem vat. Działalność podlega opodatkowaniu VAT. Czy od zakupionego wyżywienia uczestników szkolenia tj. produkty spożywcze w postaci pożywienia i napojów lub zakupu cateringu mogę odliczyć podatek VAT?

Odpowiedź

Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu produktów spożywczych lub gotowych posiłków ( np. kawa, herbata, woda, przekąski, produkty spożywcze,  catering) wykorzystywanych w trakcie przeprowadzania szkolenia.

Uzasadnienie

Czytelnik prowadząc działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu szkoleń opodatkowanych podatkiem VAT ponosi koszty wyżywienia uczestników szkoleń (zakup pożywienia i napojów lub cateringu).

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem, prawo do obniżenia VAT należnego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki tj. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Należy zaznaczyć, że powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec tego Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego i prawo, to powinno być wykonane niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. W takim razie podatnik, aby skorzystać z  prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Wystarczającym jest wykazanie, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w  celu jego wykorzystania w  ramach działalności opodatkowanej. Niemniej należy zauważyć, że gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i  został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT, powstanie konieczność skorygowania uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni dokonywanych zakupów z  działalnością podatnika, to nabywane towary służące np. dalszej odsprzedaży lub nabywane towary i  usługi, które niezbędne są do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy.

Natomiast pośredni związek zachodzi wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z  całokształtem funkcjonowania Firmy i mają pośredni związek z  działalnością gospodarczą, a  tym samym z  osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. O  pośrednim związku dokonanych zakupów z  działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i  usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu np. koszty reprezentacji i  reklamy, wydatki związane z  udziałem w  targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego.

Podkreślić należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, istnieje pod warunkiem spełnienia przez podatnika zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z  art.  86 ust.  1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w  art.  88 ustawy. Przesłanki negatywne, to lista wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Trzeba dodać, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi.

W klasyfikacji ustawodawca w  dziale 56 („Usługi związane z  wyżywieniem”) sklasyfikował pod symbolem PKWiU 56.2 „Usługi p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.