Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 kwietnia 2013

Odliczenie VAT w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego

0 810

Z uwagi na niską sprzedaż nasza firma korzystała ze zwolnienia w VAT. Podpisaliśmy kontrakt na comiesięczne dostawy naszych produktów z kontrahentem, który jest Vatowcem. Dostawy będziemy realizować od maja. Od maja zamierzamy zrezygnować ze zwolnienia i będziemy dokonywać tylko sprzedaży opodatkowanej. Czy możemy odzyskać VAT z faktur zakupowych towarów handlowych otrzymanych do maja? Jeśli tak, to w jaki sposób?

ODPOWIEDŹ

Tak, mogą Państwo odzyskać VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów handlowych otrzymanych przed dniem utraty zwolnienia. Jeśli od maja rezygnują Państwo ze zwolnienia, to należy sporządzić spis z natury zapasów tych towarów, które Państwo posiadają na dzień 1 maja i przedłożyć go w urzędzie skarbowym najpóźniej do 15 maja. Mogą Państwo wykazać podatek naliczony po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego w deklaracji VAT-7 za miesiące od maja do lipca, lub w deklaracji kwartalnej - najwcześniej za drugi kwartał 2013 roku, a najpóźniej za kwartał czwarty.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.113 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę 150.000 zł, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

• sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty 150.000, oraz

• przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Kwotę podatku naliczonego, o której mowa powyżej, stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe (art.113 ust.6 ustawy o VAT). W myśl art.113 ust.7 ustawy o VAT powyższe przepisy 5 stosuje się również do podatników, którzy rezygnują ze zwolnienia.

Zatem podatnik, który traci prawo do zwolnienia i podatnik, który z niego rezygnuje ma możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem utraty zwolnienia w podatku od towarów i usług. Nabędzie on prawo do odliczenia VAT od towarów handlowych posiadanych na dzień utraty lub rezygnacji z prawa do zwolnienia od VAT.

Niezbędnym warunkiem skorzystania z tego prawa jest sporządzenie spisu z natury zapasów tych towarów, które podatnik posiadał w dniu utraty lub rezygnacji z prawa do zwolnienia podmiotowego i przedłożenie go w urzędzie skarbowym najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia utraty zwolnienia. W spisie z natury powinny być wykazane tylko towary handlowe, surowce i materiały, które nie zostały sprzedane lub zużyte i mają w przyszłości służyć sprzedaży opodatkowanej. Nie należy ujmować środków trwałych.

Prawo do odliczenia powstaje nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10 pkt 4 oraz ust.11 ustawy o VAT). Poniżej przedstawiamy przykład wniosku o wyrażenie zgody na odliczenie podatku zawartego w spisie z natury:

Miejscowość, data

Dane adresowe

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w ….................................

Wniosek

Na podstawie art. 113 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. Z 2011 roku, poz.1054 ze zm.) prosimy o wyrażenie zgody...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.