Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

1 marca 2014

Odliczenie VAT w przypadku uiszczenia zaliczki na samochód

0 825

W lutym 2014 wpłaciłem zaliczkę na samochód „z kratką”. Auto odbiorę w kwietniu. Samochód będzie używany na cele firmowe. Czy mogę odliczyć cały VAT od tego zakupu?

ODPOWIEDŹ

Zakładam, że pisząc o samochodzie „z kratką” ma Pan na myśli pojazd, o którym mowa w art.86a ust.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, czyli inny niż samochód osobowy pojazd samochodowy, w którym liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg;

Zakładam również, że posiada Pan odpowiedni dokument, wydany zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, w którym określona została dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń).

W takiej sytuacji, zgodnie z art.86a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym w lutym 2014 roku (czyli w miesiącu, w którym została wpłacona zaliczka) przysługuje Panu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdu na cele firmowe, oczywiście pod warunkiem, że spełnione są podstawowe warunki dokonania odliczenia, czyli, że Pana przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem VAT oraz, że samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Rozumiem, że Pana wątpliwość odnośnie prawa do pełnego odliczenia wynika z tego, że 7 lutego Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z brzmieniem art.86a ustawy o VAT nadanym omawianą nowelizacją, w przypadku nabycia samochodów, które nie będą w pełni wykorzystywane do działalności gospodarczej podatnika, prawo do odliczenia podatku naliczonego zostało ograniczone do 50% kwoty wynikającej z faktury. Przepis ten ma wejść w życie 1 kwietnia 2014 roku, a zatem w momencie odbioru auta najprawdopodobniej będzie już obowiązywał (przy założeniu, że przepis nie zostanie zmieniony przez Senat i ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta).

Powstaje zatem pytanie jakie przepisy należy zastosować dokonując odliczenia: obowiązujące w momencie wpłaty zaliczki czy w momencie dostawy (przeniesienia własności) samochodu?

Zgodnie z treścią art.86 ust.2 pkt 1 lit.b ustawy o VAT suma kwot podatku wynikających z faktur otrzyman...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.