Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odszkodowanie od pracownika za przedterminowe rozwiązanie stosunku pracy

Artykuły | 7 stycznia 2020 | NR 97
0 1010

Nasz pracownik odbył bardzo drogie szkolenie, opłacone przez naszą firmę. W zamian był obowiązany przepracować 2 lata. Tymczasem zwalnia się już po roku, w związku z czym musi zapłacić odszkodowanie (zwrot części kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracodawcę). Czy to odszkodowanie będzie podlegać VAT?

Odpowiedź

Nie, zapłata przez pracownika świadczenia pieniężnego w wysokości odpowiadającej części kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracodawcę w razie rozwiązania stosunku pracy przed ustalonym przez strony terminem, nie podlega VAT.  Zapłata przez pracownika na rzecz firmy świadczenia pieniężnego za niewykorzystanie efektów kształcenia z winy pracownika nie stanowi bowiem wynagrodzenia za świadczoną usługę, lecz jest rekompensatą za szkodę (odszkodowaniem) - brak jest w tym przypadku transakcji ekwiwalentnej. 

Uzasadnienie

Katalog czynności opodatkowanych VAT określa art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również: nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Dla wystąpienia czynności opodatkowanej konieczne jest, by w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) była bezpośrednim beneficjentem świadczenia oraz aby świadczonej usłudze odpowiadało świadczenie wzajemne ze strony nabywcy - wynagrodzenie. Przy czym aby świadczenie (jako usługa) podlegało opodatkowaniu VAT, wymienione warunki powinny być spełnione łącznie (szerzej zob. wyrok TSUE z 8 marca 1988 r. 
w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise).  
Powyższe oznacza, że dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w sytuacji, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym - gdy zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Tymczasem w przypadku rozwiązania stosunku pracy przed upływem dw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.