Spółka naprawia oraz sprzedaje samochody. W ramach usługi wykonuje naprawy serwisowe, w tym gwarancyjne, oraz powypadkowe naprawy blacharsko-lakiernicze. Na czas napraw klientom wydawane są samochody zastępcze na zasadzie odpłatnego najmu. Ostatnio taki samochód zastępczy został uszkodzony przez klienta i w związku z umową ma on obowiązek pokryć koszty naprawy. Czy taka opłata za uszkodzenie samochodu jest opodatkowana VAT?
Odpowiedź
Tak, w tej sytuacji spółka powinna wystawić fakturę VAT oraz opodatkować VAT usługę naprawy.
Uzasadnienie
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z treści powołanego przepisu wynika, że ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Przyjąć zatem należy, że definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów, będącej wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Określona czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymywanym świadczeniem wzajemnym. Tak właśnie jest w sytuacji opisanej w pytaniu.
Konsekwencją opodatkowania usługi naprawy jest konieczność wystawienia faktury VAT. Należy pamiętać, że na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
- sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
- sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
- otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.
Takie samo rozwiązanie wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.228.2019.1.HW.
EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) świadczenie usług opodatkowanych stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny.
Podstawa prawna: art. 8, art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.