Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 listopada zostało zniesione „odwrotne obciążenie” i zastąpione metodą podzielonej płatności oraz stawkami VAT 23% i 8%, ale problem prawidłowego rozliczenia wciąż pozostaje. Zajmujemy się konstrukcjami drewnianymi - wszystko z aktualnego załącznika nr 15 do ustawy i w myśl przepisów jako podwykonawcy wystawiamy faktury z odwrotnym obciążeniem. Mamy podpisane umowy - kontrakty na „odwrotne obciążenie” jako podwykonawcy, które jeszcze do końca nie zostały wykonane i rozliczone. Zostały wystawione do nich faktury zaliczkowe na „oo” i rozliczone, natomiast prace zostaną zakończone po 1.11.2019 ( może to być listopad, grudzień a nawet początek roku 2020) i co wtedy - jak powinna być rozliczona faktura końcowa? Już z nowymi stawkami VAT? Np. umowa na 100 tyś - zaliczka na 50 tyś - pozostaje 50 tyś i teraz ze stawką dalej „oo”? W myśl przepisów przejściowych (art. 10 ustawy nowelizującej pkt 1 i 2) jeżeli zaczęliśmy na „oo” to kończymy z „oo”, czy już opodatkować stawką 23 % lub 8%? Natomiast co z naszymi podwykonawcami którzy wykonują z nami takie kontrakty (mamy podpisane umowy z nimi, są też nowi z którymi nie mamy umów z jakiś względów) i będą nam wystawiać faktury czy również wystawią nam z „oo”- inwestycja rozpoczęta jeszcze przed 31 października?

Odpowiedź

Na zasadach sprzed 1 listopada 2019 roku powinny być rozliczane dostawy towarów lub świadczenia usług wymienione odpowiednio w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy, które:

  1. zostały dokonane przed 1 listopada 2019 r. dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po 31 października 2019 roku.
  2. zostały dokonane po 31 października 2019 r., dla których faktura została wystawiona przed 1 listopada 2019

Pozostałe sytuację należy rozliczać zgodnie z nowymi zasadami. Jeśli więc prace zostaną wykonane w listopadzie grudniu bądź styczniu a faktura została wystawiona przed 1 listopada, to należy dokonać rozliczenia na zasadach obowiązujących przed 1 listopada. Jeśli czynności i faktura będą dokonane po 31 października 2019 roku, wówczas należy rozliczyć transakcję na nowych zasadach. 
Powyższe zasady rozliczeń dotyczą wszystkich stron transakcji.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 10 ustawy z 9 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, dokonanych: 

  1. przed dniem 1 listopada 2019 r., dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po dniu 31 października 2019 r.,
  2. po dniu 31 października 2019 r., dla których faktura została wystawiona przed dniem 1 listopada 2019 r.
    – stosuje się przepisy art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, ust. 1c–1h i 2–2b, art. 18c ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a i b, art. 99 ust. 9, art. 101a, art. 102 ust. 3, art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1 oraz art. 108 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

Odwrotne obciążenie do 31 października 2019 roku związane było z transakcjami towarów i usług wymienionych w załącznikach nr 11 i nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług.  W tego typu transakcjach przedsiębiorca, będący nabywcą, był zobowiązany do rozliczenia należnego podatku VAT.
Od 1 listopada 2019 roku ustawa nowelizująca zastąpiła dotychczasowe odwrotne obciążenie stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności (MPP) i dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności należy stosować w relacjach pomiędzy podatnikami VAT i wyłącznie w zakresie transakcji udokumentowanych fakturą w której kwota należności ogółem  przekracza 15.000 zł. Obowiązek ten wynika z art. 108a ust. 1a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada. Sprzedaż towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy podlega od 1 listopada opodatkowaniu na zasadach ogólnych
Zastosowanie po 31 października 2019 roku odwrotnego obciążenia jest możliwe w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług wymienionych w załącznikach nr 11 i 14 (obowiązujących do 31 października) dokonanych:

  1. przed 1 listopada, lub
  2. dokonanych po 31 paź...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.