Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

6 listopada 2013

Opłata śmieciowa pobierana od najemcy a VAT

0 919

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobierana przez Spółkę od najemców lokali mieszkalnych będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku lokali usługowych zastosowanie znajdzie 23% stawka podatku.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2013 roku nr ITPP1/443-551a/13/DM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zajmuje się budową domów i ich eksploatacją na zasadach najmu. W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Spółka będąca właścicielem lokali składa deklaracje do Urzędu Miasta o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Opłaty za odbiór będą wnoszone począwszy od lipca 2013 roku.

Spółka posiada lokale mieszkalne, jak też lokale usługowe, które przeznaczone są na wynajem. Poniesione przez Spółkę opłaty na rzecz Gminy, nie podlegają ustawie na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka, jako wynajmujący, jest zobowiązana opłaty te przenieść na najemców zarówno lokali mieszkalnych, jak też usługowych.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów, przeniesienie kwoty „opłaty śmieciowej” na najemcę jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy VAT i w przypadku lokali mieszkalnych opłata jest zwolniona z VAT, natomiast w przypadku lokali usługowych opłata ta podlegać będzie opodatkowaniu 23% podatku, czy jest to opłata nie podlegająca ustawie VAT i przeniesienie jej na najemcę winno odbywać się na podstawie noty obciążeniowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych jej elementów, które na tę usługę się składają i opodatkowywać ich osobno. Usługodawca bowiem sprzedaje określoną usługę, a nie elementy, które się na nią składają. Znajduje to potwierdzenie w brzmieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, którego treść wskazuje, że podstawą opodatkowania jest cała kwota należna z tytułu wykonania usługi. A zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest wynagrodzenie za usługę, a nie poszczególne elementy, z uwzględnieniem których opłata ta została skalkulowana.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził, że świadczenie dodatkowe w postaci opłaty za wywóz nieczystości, określanej przez Spółkę jako „opłata śmieciowa”, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy i w związku z tym podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla świadczonych usług najmu.

Za takim rozstrzygnięciem przemawia to, że zobowiązanie z tytułu tych opłat wobec gminy ciąży na wynajmującym jako właścicielu nieruchomości i nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.