Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

2 listopada 2014

Opodatkowanie nauki gry na instrumentach prowadzonej przez szkołę nieobjętą systemem oświaty

0 1752

Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na utworzeniu szkoły muzycznej obejmującą naukę gry na instrumentach muzycznych dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia osobiście (jest wykształconym nauczycielem muzyki) oraz zatrudnia nauczycieli na umowę zlecenie lub umowę o pracę. Czy usługi będą podlegały zwolnieniu VAT. Należy dodać, że szkoła nie jest objęta systemem oświaty.

ODPOWIEDŹ

Usługi nauki gry na instrumentach muzycznych świadczone osobiście przez Czytelnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie szkoły muzycznej jak i przez zatrudnionych w szkole nauczycieli nie będą podlegały zwolnieniu z VAT, będą podlegały opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawowa stawka podatku zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT wynosi 23%, z zastrzeżeniami.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c) finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W przedmiotowej sprawie należy zatem zastanowić się, czy Czytelnikowi będzie przysługiwało zwolnienie od podatku VAT na podstawie w/w przepisów. Analizując przedstawiony przez Czytelnika stan faktyczny w odniesieniu do ww. przepisów wskazać należy kolejno, iż Czytelnik:

  1. Nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w art.43 ust. 1 pkt 26 lit a ustawy ma zastosowanie wyłącznie do usług kształcenia świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty, a jak wskazał w pytaniu Czytelnik nie jest taką jednostką. Ponadto z pytania nie wynika, aby Czytelnik prowadząc szkołę muzyczną posiadał status uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub jednostki badawczo-rozwojowej świadczącej usługi w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. W związku z powyższym zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit.b również nie przysługuje.

  2. Następnie należy przeanalizować czy dla świadczonych usług można zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT. W tym przypadku trzeba rozstrzygnąć, czy świadczone usługi są usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, co stanowi podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie ww. zwolnienia. Nauka gry na instrumentach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.