Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

31 marca 2014

Opodatkowanie sprzedaży praw i udzielania licencji

0 721

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży praw i udzielaniu licencji w kraju i za granicą. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy biorąc pod uwagę zmianę przepisów od 1 stycznia 2014 roku. Czy nadal na zasadach ogólnych dla sprzedaży krajowej, a na zasadach szczególnych dla sprzedaży za granicę? Kiedy możemy uznać umowę za wykonaną?

Od dnia 1 stycznia 2014 r. zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Przepisy regulujące opodatkowanie tym podatkiem nie określają kryteriów pozwalających uznać w jakim momencie dana usługa została wykonana. Zasadnym wydaje się założenie, iż o wykonaniu usługi decyduje jej specyfika oraz termin jej wykonania, określane przez strony w umowie cywilnoprawnej lub przez przepis prawa regulujący świadczenie określonych usług. Może to być np. data upływu poszczególnych okresów płatności za licencję, czy data rozpoczęcia licencji.

Ponadto należy wziąć pod uwagę regulacje prawne dotyczące zawierania umów cywilnoprawnych wynikające z art. 353¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który stanowi, iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Natomiast zgodnie z ust. 2 artykułu 19a ustawy o VAT, w odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania tej części usługi, dla której określono zapłatę.

Jeżeli w związku ze świadczeniem usługi ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się ją za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi ( art. 19a ust. 3 ww. ustawy). Z powyższego wynika, iż usługi, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, to nie tylko usługi o charakterze ciągłym, ale także takie, które z założenia się powtarzają, a usługodawca i usługobiorca umówili się, ze będą one rozliczane w ustalonych okresach rozliczeniowych. Dla tych usług obowiązek podatkowy powstanie również w momencie ich wykonania, czyli z upływem każdego okresu, do którego płatności lub rozliczenia się odnoszą.

Należy zauważyć, iż podatnik jest zobowiązany do opodatkowania sprzedaży towarów lub wykonanych usług w momencie powstania obowiązku podatkowego, przy zastosowaniu odpowiedniej stawki podatku oraz rozliczenia podatku w deklaracji podatkowej za okres, w którym została zrealizowana d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.