Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Planowana przez Spółdzielnię transakcja zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budowlami stanowiącymi infrastrukturę Spółdzielni będzie czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2014 roku nr ILPP5/443-74/14-4/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia, która od 1984 roku posiada prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. W 2005 roku w księdze zostały oznaczone nieruchomości gruntowe określone w wyciągu z wykazu zmiany danych ewidencyjnych jako drogi. Pierwszą działkę rzeczoznawca majątkowy określił jako pobocze ulicy, która jest własnością Gminy. Znajduje się na nim chodnik o nawierzchni utwardzonej. Natomiast druga działka określona została jako fragment ulicy o nawierzchni asfaltowej. Powyższe grunty wraz z budowlami zostały przekazane Spółdzielni w 1983 roku na podstawie uchwały Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni z 1982 roku dotyczącej wydzielenia samodzielnej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Przedmiotowe budowle powstały w ramach infrastruktury osiedlowej i nie zostały przyjęte jako odrębny środek trwały. Realizacja tych obiektów nastąpiła przed 1983 rokiem, a Spółdzielnia nie poczyniła żadnych nakładów na ich realizację i ulepszenie. Aktualnie Spółdzielnia chce zbyć na rzecz Gminy prawo użytkowania wieczystego wraz z położonymi na tym terenie budowlami i jednocześnie nabyć od Gminy na zasadach prawa własności odrębną działkę, na której znajduje się fragment chodnika w wewnętrznym układzie komunikacyjnym. Z uwagi na położenie przedmiotowych działek w obrębie osiedla, na którym znajdują się zarówno lokale użytkowe związane z działalnością opodatkowaną jak i lokale mieszkalne zwolnione od podatku można stwierdzić, że działki te nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej. Ww. nieruchomości gruntowe nie stanowiły przedmiotu najmu ani dzierżawy.

Na tle powyższego, Spółdzielnia wniosła o potwierdzenie, czy planowana transakcja zamiany nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie przedmiotowych nieruchomości w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem planowana dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji powyższego dla sprzedaży nieruchomości nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Z uwagi jednak na fakt, że przy nabyciu nieruchomości Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie poczyniła żadnych nakładów na ulepszenie przedmiotowych budowli, spełnione zostaną przesłanki do objęcia planowanej dostawy zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Na podstawie art. 29a ust. 8 ww. ustawy, zwolnienie to znajdzie również zastosowanie do zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntów, z którymi budowle te są związane.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że planowana przez Spółdzielnię transakcja zamiany prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budowlami stanowiącymi infrastrukturę Spółdzielni - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy - będzie czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna:art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.