Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

1 stycznia 2018

Opodatkowanie wycofania pojazdów ze środków trwałych firmy

0 968

Podatnik prowadzi od 10 stycznia 2011 roku działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną wpisaną do CEIDG i opodatkowaną na zasadach ogólnych wraz z podatkiem VAT. W lutym 2011 roku wprowadził do środków trwałych ciągnik rolniczy i kombajn do porzeczek o wartości przekraczającej 15.000 zł odliczając 100% podatku VAT od zakupu. Z końcem 2017 roku planuje zlikwidować działalność gospodarcza i sporządzić remanent likwidacyjny. Czy przed zamknięciem firmy może nieodpłatnie przekazać środki trwałe na potrzeby prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego zwolnionego z podatku? Czy w takim przypadku musi się liczyć z koniecznością zapłaty podatku VAT (czy to w postaci podatku należnego od wycofania maszyn, czy też korekty podatku naliczonego)?

ODPOWIEDŹ

W związku z tym, że Podatnikowi przy zakupie pojazdów przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to wycofanie przedmiotowych pojazdów ze środków trwałych firmy będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Kwestie przekazania towarów na cele osobiste reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, opodatkowaniu VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny.

Warunkiem opodatkowania jest jednak przysługujące podatnikowi, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, VAT należny w przypadku przekazania na cele osobiste jest związany z uprzednim zaistnieniem prawa do odliczenia, które to prawo wiąże się ściśle z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów wystąpi  wtedy, gdy podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.