Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

1. Czy w JPK składanym za m-c kwiecień należy stosować oznaczenie MPP również do faktur zapłaconych dobrowolnie tą metodą?
2. Czy do faktur oznaczonych kodem WEW nie należy już stosować kodów GTU?
 

Odpowiedź

  1. Nie, ponieważ projekt rozporządzenia z dnia 9 marca 2021 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych JPK_VAT nie został podpisany 
  2. Tak, zgodnie z projektem rozporządzenia zmieniającego, oznaczeń w postaci kodów GTU nie stosuje się do czynności wykazanych w ewidencji na podstawie m.in.  dokumentów wewnętrznych zawierających oznaczenie „WEW” 

Uzasadnienie
ad 1. Podatnicy podatku VAT zobowiązani są w określonych przypadkach do stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) wobec niektórych transakcji krajowych. 
Zgodnie z art. 108a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług płatność za nabyty towar lub usługę z wykorzystaniem MPP polega na rozdzieleniu wartości faktury na kwotę netto i podatek VAT, przy czym wartość sprzedaży netto wpłacana jest na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwota VAT z faktury trafia na jego rachunek VAT.
MPP może mieć charakter dobrowolny lub obowiązkowy – zależne jest to od wartości transakcji i rodzaju towarów lub usług, będących przedmiotem transakcji. Mechanizmem podzielonej płatności objęte są faktury, których wartość opiewa na kwotę powyżej 15 tys. zł brutto i które dotyczą towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.   
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 9 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, który faktycznie zawierał zmianę w zakresie stosowania oznaczania „MPP” w odniesieniu do wszystkich transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności, również dobrowolnie, nie wszedł w życie.
Natomiast pojawiła się nowa wersja tego projektu z 17 maja 2021 roku z której wynika, że oznaczenie MPP ma być w ogóle wycofane z ewidencji VAT (§ 1 pkt 2 lit.a projektu). Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2021 roku. 

ad 2. Zgodnie z § 10 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia ewidencja zawiera następujące oznaczenia dowodów sprzedaży, m.in. „WEW” – dokument wewnętrzny.
Dokumentem wewnętrznym opisuje się czynności, które nie są objęte innym dokumentem typu: faktura, paragon fiskalny, rachunek, umowa kupna-sprzedaży. 
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują kilka przypadków,  gdzie podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT, jest to np.:

  • sprzedaż bezrachunkowa na rzecz osób fizycznych nieprowadzących...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.