Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik ma podpisaną umowę na wykonywanie usług w zakresie kompleksowego czyszczenia: powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych kotłów parowych i wodnych (ręcznie i na sucho), z bunkrami, trzonami kominów i układami odpylania, zbiorników wodnych, basenów odżużlania, dachów, urządzeń pomocniczych i innych obiektów na terenie Elektrociepłowni (czyszczenie posezonowe kotłów parowych np. czyszczenie obejmuje-komorę paleniska wraz z przegrzewaczem pary, ciąg spalin, podgrzewacz wody sieciowej, czyszczenie przestrzeni podwalczakowych i ślepych komór, układ odżużlania, odpopielania, strefy podrusztowe). Wykonywanie prac czyścicielskich 
w obszarze kotłowni, maszynowni, gospodarki wodnej, odpopielania i nawęglania w Elektrociepłowni. Wykonuje również oczyszczanie na sucho lejów pod filtrem workowym z przynależnymi pompami i instalacjami oraz odkurzanie bezpyłowe redaktorów kotła elektrociepłowni.
Podatnik ma zakwalifikowane w/w usługi do PKD 81.22.Z - specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych (zewnętrzne czyszczenie budynków wszelkich typów, takich jak: 
-    biura, fabryki, instytucje i pozostałe obiekty przemysłowe i budynki wielomieszkaniowe;
-    działalność w zakresie specjalistycznego sprzątania budynków, takie jak • mycie okien, • czyszczenie kominów i palenisk, pieców, włącznie z piecami do spalania śmieci, kotłów, bojlerów, przewodów wentylacyjnych 
i kanałów wylotowych;
-    czyszczenie maszyn przemysłowych;
-    pozostała działalność w zakresie sprzątania budynków i obiektów przemysłowych, gdzie indziej niesklasyfikowana)
Czy w/w działalność została prawidłowo sklasyfikowana i nie musi być wykazywana jako MPP?
 

Odpowiedź

Usługi wymienione przez Czytelnika ujęte są w PKWiU 2015  pod symbolem 81.22. Ustawodawca nie wymienił tych usług w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, które objęte są obowiązkowym MPP. Czytelnik nie ma zatem obowiązku stosować mechanizmu MPP. 

Uzasadnienie

Od 1 lipca 2020 roku na potrzeby VAT zmianie uległy zasady oznaczania towarów i usług. Towary należy oznaczać używając kodów CN, a usługi numerami PKWiU 2015. 
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności kody PKD to kody, które określają rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Kody PKD określane są w momencie zakładania działalności gospodarczej lub aktualizacji tej działalności na druku CEIDG-1. Natomiast na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) kody PKWiU określają konkretne usługi lub towary. Kody te mają wpływ na rozliczenia podatków dochodowych jak i podatku VAT.
Kody PKD i PKWiU są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ w tych samych działach ze strony PKD mieszczą się rodzaje działalności gospodarczej, a ze strony PKWiU mieszczą się konkretne usługi lub dostawy towarów. 
W przedstawionej sytuacji Czytelnik ma zakwalifikowaną działalność pod kodem PKD 81.22.Z. W PKWiU z 2015 roku te konkretne usługi wyodrębnione zostały pod kodem 81.22 i są szczegółowo opisane. Zatem, aby dowiedzieć się czy usługi świadczone przez Czytelnika podlegają obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności (MPP) należy sprawdzić czy w załączniku nr 15 do ustawy 
o VAT takowe figurują.
W załączniku tym stanowiącym m.in. wykaz towarów i usług podlegających obowiązkowemu MPP nie wymieniono usług z kodem PKWiU 81.22. 
Mechanizm podzielonej płatności jest procedurą dotyczącą sposobu dokonywania płatności przy wykorzystaniu rachunku VAT prowadzonego przez banki dla posiadaczy rachunków rozliczeniowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stosowany jest wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników VAT (business to business B2B). MPP polega na rozdzieleniu zapłaty należności przelewem na dwie płatności:

  1. na kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku VAT wykazanej na fak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.