Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Powstanie obowiązku podatkowego VAT z chwilą wydania nieruchomości w użytkowanie jak właściciel

Artykuły | 30 października 2019 | NR 95
0 1006

Podatnik VAT czynny nabył od developera apartamenty w celu ich krótkotrwałego wynajmu (wakacyjne zakwaterowanie - 55.90.1). Do chwili wydania lokalu do użytkowania wpłacano zaliczki, a dostawca wystawiał faktury zaliczkowe zgodnie z art.19a ust.1 pkt 8. W miesiącu lipcu 2019 roku dostawca wystawił fakturę VAT na pozostałą, niezapłaconą kwotę, wykazując na fakturze ilość rat i kwoty wg których nabywca ma regulować swoje zobowiązanie wobec dostawcy lokali. Lokale zostały fizycznie wydane protokołem przekazania mieszkania. Czy jest to zgodne z art. 19a ust.1 ustawy o podatku VAT? Czy powstał obowiązek podatkowy z chwilą dostawy towarów i faktura była zasadna i na jej podstawie mogę odliczyć podatek VAT za miesiąc sierpień? Dostawca wykazał podatek VAT należny w deklaracji za lipiec 2019.

Odpowiedź

W miesiącu lipcu 2019 r. powstał obowiązek podatkowy tj. z chwilą wydania apartamentów nabywcy, bowiem w tym momencie nabywca wszedł w posiadanie nieruchomości. Zatem, wystawienie faktury było zasadne, a co z a tym idzie podatek VAT wynikający z tej faktury daje prawo do odliczenia.

Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-320/88 określił, jak rozumieć „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel”. I tak, dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów, nie ma znaczenia to, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to z przeniesieniem własności. Trybunał posłużył się tutaj terminem przeniesienia „własności w sensie ekonomicznym”, podkreślając tym samym uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Oznacza to więc, że na gruncie przedmiotowego przepisu kluczowym elementem jest przeniesienie, w istocie rzeczy, praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią. Wobec tego przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą, powoduje to, że nabywca będzie mógł tą rzeczą dysponować podobnie jak właściciel.
Należy zauważyć, że w myśl art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług rozporządzanie towarem jak właściciel, wskazuje, że dostawa towarów nie jest tożsama z przeniesieniem własności w rozumieniu prawa cywilnego. Zatem, ważne jest stwierdzenie, czy doszło do przekazania kontroli ekonomicznej nad towarem w taki sposób, że nabywca mógł nią rozporządzać jak właściciel, a taka możliwość pojawia się dopiero z chwilą przekazania towaru.
TSUE podkreśla, że „wydanie towaru”, czy „wykonanie usługi” należy rozumieć jako czynności faktyczne, pamiętając o autonomii prawa podatkowego, zwłaszcza w stosunku do prawa cywilnego. Wydania rzeczy nie można zatem utożsamiać z przeniesieniem własności rzeczy.
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT  obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.