Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Premie za rok poprzedni wypłacane w roku bieżącym – jak ująć w kosztach podatkowych?

Artykuły | 18 kwietnia 2024 | NR 2
0 43

W naszej spółce zamierzamy wprowadzić do regulaminu wynagradzania instrument motywujący pracowników do efektywniejszej pracy w postaci rocznej premii za wyniki. Mechanizm będzie – w uproszczeniu – polegać na tym, że jeżeli nasz pracownik w danym roku przekroczy pewien ustalony KPI, to otrzyma trzynastą pensję. To, czy pracownik przekroczył KPI, jest oceniane w następnym roku. Premie są zatwierdzane przez zarząd, który może obniżyć wypłatę w wypadku gorszych wyników finansowych. Czy taka premia jest kosztem roku wypłaty premii, czy roku, w którym pracownik wypracował wyniki uprawniające do otrzymania premii?

Odpowiedź

Premia jest kosztem roku wypłaty premii (kasowo) – choć można bronić też stanowiska, że jest to koszt podatkowy tego roku, w którym pracownik wypracował wyniki uprawniające do otrzymania premii (czyli ujęcia memoriałowego).

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT: „Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57”.
Roczna premia, o której mowa w pytaniu, jest niewątpliwie należnością z tytułu stosunku pracy, o której mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W wypadku pensji miesięcznych przepis ten jest stosowany w ten sposób, że jeżeli np. w firmie wypłacamy wynagrodzenie za miesiąc X do 10. dnia miesiąca X+1, to w dalszym ciągu jest to koszt podatkowy miesiąca X, ponieważ jest to wynagrodzenie za X, za który wynagrodzenie jest należne, wypłacone w terminie, który jest przewidziany umową z pracownikiem. Gdybyśmy natomiast przekroczyli ten termin, byłby to koszt w okresu faktycznej wypłaty (konsekwencje zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT). Natomiast w wypadku premii rocznych ukształtowało się stanowisko, zgodnie z którym takie premie – jeśli fakt spełnienia warunków do ich otrzymania oraz ostateczna wysokość premii – wypłaca się w roku następującym po roku, za który premia jest wypłacana, to powinniśmy taką premię rozliczyć jako koszt roku podatkowego, w którym faktyczni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.