Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

25 lipca 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Procedura VAT marża przy dostawie towarów używanych i przedmiotów kolekcjonerskich

0 1154

Mamy kilka magazynów w Polsce, które wykorzystujemy do przechowywania naszych towarów. Jesteśmy zagraniczną firmą z Włoch zarejestrowaną do VAT. Kupujemy różne towary (AGD), czasami przedmioty kolekcjonerskie od podmiotów z pozostałych krajów europejskich. Zakupione towary trafiają właśnie do tych magazynów zlokalizowanych na terytorium Polski, gdzie następuje ich sprzedaż. Zastanawiamy się, czy możemy korzystać również z procedury marży przy sprzedaży niektórych towarów używanych lub kolekcjonerskich? Dotychczas sprzedawaliśmy z tych magazynów stosując różne stawki, ale nie marżę? Jaka będzie podstawa opodatkowania takiego towaru?

ODPOWIEDŹ
Tak, Czytelnik może korzystać z procedury marży przy sprzedaży towarów używanych oraz przedmiotów kolekcjonerskich po spełnieniu określonych warunków z ustawy o VAT. 

UZASADNIENIE
W rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane należy rozumieć ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Natomiast pod pojęciem przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:
a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku, jako ważne środki płatnicze,
b) kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. 

Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymuje od swojego nabywcy wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, natomiast kwota nabycia to wszystkie składniki wynagrodzenia, które sprzedawca otrzymuje od nabywcy. 

Szczególna procedura opodatkowania marży ma zastosowanie do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,
  2. podatników o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
  3. podatników jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana przy zastosowaniu procedury VAT marża,
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy,
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana poda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.