Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy mogę przechowywać dokumenty na moim komputerze tzn. chciałabym je zeskanować do formatu pdf tak, aby obraz był elektroniczny? Dostaję faktury w formie papierowej. Czy mogą dokumenty zostać tylko w formie elektronicznej, czy muszę też mieć te oryginalne w papierze? Chciałabym mieć takie archiwum na komputerze ze względu na dużą ilość papieru drukowanego do segregatorów. Czy moje postępowanie będzie zgodne z prawidłowym przechowywaniem dokumentacji finansowej?

ODPOWIEDŹ
Czytelniczka  będzie mogła archiwizować dokumenty we wskazany sposób, jeżeli będą miały one zapewnioną autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz ich czytelność. Faktury zeskanowane do postaci pdf są tak samo traktowane, jak faktury w wersji papierowej ze wszystkimi tego konsekwencjami na gruncie ustawy o VAT. 

UZASADNIENIE
W myśl art. 2 pkt 31 ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem faktura rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej, który zawiera wszystkie dane wymagane ustawą. Natomiast faktura elektroniczna jest to faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Faktury elektroniczne wymagają akceptacji przez odbiorcę faktury. Przepisy nie narzucają sposobu wyrażenia tej akceptacji.
Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa wszystkie dokumenty finansowe, a szczególnie faktury powinny być przechowywane przez podatnika do momentu, w którym upłynie okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. Podatnicy także są obowiązani do przechowywania wystawionych przez siebie lub w swoim imieniu jak i otrzymane faktury w tym wszystkie duplikaty. Dostęp do tych dokumentów powinien być łatwy dla samego podatnika jak i organów podatkowych. Podatnik powinien zapewniać autentyczność dokumentu, czyli pewność, co do tożsamości sprzedawcy, usługodawcy lub wystawcy faktury, integralność treści, tzn. że dane z faktury nie zostały w żaden sposób zmienione oraz czytelność faktury, od momentu jej wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnien...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.