Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Przekazanie przez producentów towarów żywnościowych na cele działalności charytatywnej na gruncie VAT

0 1079

Spółka posiada zapasy towarów żywnościowych, których nie udało się jej sprzedać. Przydatność do spożycia wynosi jeszcze 4 miesiące. Od zakupionych towarów spółka odliczyła w całości podatek naliczony. Spółka chce przekazać swoje zapasy na rzecz różnych organizacji, które zajmują się żywieniem lub wydawaniem jedzenia osobom ubogim. Czy wydając żywność nieodpłatnie należy naliczyć należny podatek VAT od przekazania jedzenia?

Odpowiedź
Przekazanie żywności może odbyć się na rzecz różnych organizacji, przy czym aby darowizna nie została uznana za dostawę podlegającą opodatkowaniu (przy zachowaniu prawa do odliczenia) musi być to organizacja mająca status w KRS OPP (organizacja pożytku publicznego). Gdy OPP nie wykorzysta darowanej żywności zgodnie z przeznaczeniem, to  wpłaca podatek należny VAT. 

Uzasadnienie
W Polsce, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, występuje korzystna regulacja prawna, która pozwala na przekazywanie żywności przez przedsiębiorców na rzecz podmiotów, przy czym warunkiem koniecznym jest posiadanie przez odbierającego żywność statusu organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 16 u.p.t.u.: Zwalnia się od podatku    dostawę towarów, o której mowa w art.7 ust.2 pkt 2, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.  Z kolei art.7 ust.2 pkt 2 ustawy wskazuje, że Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie inne darowizny–jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W Polsce jest zarejestrowanych w KRS ponad 8000 organizacji mających status organizacji pożytku publicznego i warunkiem nie naliczenia podatku należnego od przekazania zapasów żywności jest właśnie posiadanie statusu OPP. Zatem, jeżeli przedsiębiorca przekaże w dobrej wierze swoje zapasy żywności na rzecz organizacji, która nie ma statusu OPP, to będzie musiał wykazać należny VAT. 

Oprócz kryterium podmiotowego co do przekazania żywności, muszą być spełnione także warunki przedmiotowe wykazane w treści art.43 ust.12 i 12a u.p.t.u.:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 16, stosuje się pod warunkiem posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. 
Zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 16, nie stosuje się, jeżeli: określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.