Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Refakturowanie kosztów przesyłki pocztowej a stawka VAT

0 2035

Ja i moja żona prowadzimy działalność gospodarczą (ale każdy oddzielnie). Zajmujemy się sprzedażą artykułów kosmetycznych. Zdarzają się przypadki gdy żona przyjmując zamówienie od klienta nie ma zamówionego towaru u siebie na stanie. Wówczas składa u mnie zamówienie wskazując w nim, aby zamówiony towar przesyłać bezpośrednio na adres jej klienta. Za zamówiony towar wystawiam żonie fakturę. Natomiast koszty przesyłki są przeze mnie refakturowane, tzn. obciążam żonę kosztami przesyłki jakie sam poniosłem, bez dodatkowej marży. Czy w przypadku refakturowania kosztów przesyłki pocztowej (albo kosztów kuriera) mogę zastosować stawki podatku VAT z faktury pierwotnej. W tym przypadku stawki zwolnienia z podatku (dotyczy porady z punktu 1)?

Odpowiedź
Podmiot refakturujący koszty wykonanej usługi traktowany jest jak podmiot świadczący usługę, pomimo że faktycznie jej nie wykonuje. Usługa wymieniona na fakturze jest zatem czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Podmiot dokonujący refaktury kosztów danej usługi może zazwyczaj zastosować stawkę podatku VAT z faktury pierwotnej. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady.

Uzasadnienie
Z refakturą mamy do czynienia w przypadku gdy spełnione zostały poniższe przesłanki:
- jej przedmiotem są usługi,
- usługa nie jest wykonywana na rzecz podmiotu, na którego wystawiona jest pierwotna faktura,
- możliwość refakturowania wynika z zawartej między stronami umowy lub innych uzgodnień dotyczących np. wzajemnej współpracy handlowej lub gospodarczej,
- refakturowanie dokonywane jest bez naliczenia marży ani żadnego podobnego wynagrodzenia przez podmiotu refakturujący,
- faktura (refaktura) wystawiana jest z zastosowaniem takiej samej stawki podatku VAT, jaka została zastosowana na fakturze „pierwotnej” wystawionej przez wykonawcę usługi.

W opracowaniach z zakresu podatku od towarów i usług wskazuje się, iż powyższe zasady zostały wypracowane na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie instytucja refakturowania nie jest uregulowana w polskich przepisach podatkowych.

Zgodnie z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Natomiast w myśl art. 8 ust. 2a ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Z powyższych uregulowań wynika, iż podmiot refakturujący koszty wykonanej usługi traktowany jest jak podmiot świadczący usługę, pomimo że faktycznie jej nie wykonał. Usługa wymieniona na fakturze jest zatem czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Podmiot dokonujący refaktury kosztów danej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.