Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT – zajmujemy się wynajmem samochodów (podmiot A). Zwróciła się do nas firma B ze zleceniem, że potrzebuje wynająć od nas kilka samochodów. Każdy nasz samochód ma zawartą polisę ubezpieczeniową. Chcemy tę firmę obciążyć kosztami tych polis. Czy możemy skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego?

ODPOWIEDŹ
Jeżeli Czytelnik będzie obciążał najemcę kwotą ubezpieczenia w takiej samej wysokości jaka wynika z zawartej polisy ubezpieczeniowej to będzie miał prawo do zastosowania stawki zwolnionej w zakresie refakturowania kosztów ubezpieczenia.

UZASADNIENIE
W myśl ustawy o podatku od towarów i usług „refaktura” nie została w tych przepisach zdefiniowana. Upraszczając, refaktura to przeniesienie kosztów na podmiot faktycznie korzystający z usługi bez doliczania marży. Zgodnie z zapisem art.8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz podmiotu trzeciego, przyjmuje fikcję prawną, że ten sam podmiot odsprzedaje uprzednio nabytą usługę dla tego trzeciego podmiotu. Założenie jest takie, że  ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. 
W takim przypadku podatnik może wystawić refakturę usługi. Wystawiając refakturę powinien zastosować właściwą dla tej usługi stawkę VAT. W ustawie o VAT istnieją zwolnienia, które mogą być stosowane po spełnieniu określonych warunków. I tak zwalnia się z podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i  usługi pośrednictwa w  świadczeniu usług ubezpieczeniowych i  reasekuracyjnych, a  także usługi świadczone przez ubezpieczającego w  zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z  wyłączeniem zbywania praw nabytych w  związku z  wykonywaniem umów ubezpieczenia i  umów reasekuracji zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy.
Tematem refakturowania usług ubezpieczeniowych towarzyszących umowie leasingu zajął się TSUE. W wyroku z 7 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 Trybunał stwierdził, że „usługa (…) ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługa leasingu stanowią, co do zasady, usługi odrębne i niezależne do celów podatku od wartości dodanej. Istotne jest tu ustalenie, czy w świetle szczególnych okoliczności postępowania głównego dane czynności są w takim stopniu powiązane ze sobą, że należy je traktować jako stanowiące jedną usługę, czy też przeciwnie - stanowią one usługi odrębne.
Według Trybunału na odrębny charakter usługi leasingu i ubezpieczenia mogą wskazywać w szczególności następujące okoliczności:

  • obciążanie leasingobiorcy dokładnym kosztem ubezpieczenia bez doliczania jakiejkolwiek marży,
  • dysponowanie przez leasingobiorcę swobodą ubezpieczenia przedmiotu umowy w wybranym przez siebie zakładzie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy leasingobiorca zamierza z tej możliwości korzystać,
  • oddzielne fakturowanie, jak również odrębna taryfikacja obu świadczeń,
  • brak możliwości wypowiedzenia umowy leasingu w przypadku zalegania przez leasingobiorcę z zapłatą składek za ubezpieczenie przedmiotu umowy leasingu.

Gdy stwierdzimy odrębny charakter tych usług, wówczas do usługi ubezpieczenia możemy zastosować zwolnienie.
Również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.