Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozliczenie dostawy towarów oraz zaliczki w ramach WSTO

Artykuły | 1 marca 2022 | NR 123
0 1299

Jesteśmy spółką z o.o. i czynnym podatnikiem VAT. Korzystamy z procedury unijnej (VAT-OSS). Mamy wątpliwość, w jaki sposób należy rozliczyć transakcję dotyczącą dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w miesiącu lipcu 2021 roku oraz wpłaconej zaliczki w miesiącu czerwcu, czyli jeszcze przed zmianą przepisów obowiązujących od 1 lipca 2021 roku. Czy mamy zaliczkę opodatkować według przepisów polskich, a pozostałą dostawę już rozliczyć według procedury VAT-OSS? Prosimy o wyjaśnienie.

ODPOWIEDŹ
Otrzymana zaliczka powinna zostać rozliczona przez Czytelnika w identyczny sposób, jak cała dostawa towarów w ramach WSTO. Zatem, jeżeli do dostawy dojdzie w innym kraju unijnym ( w kraju konsumpcji), to zarówno zaliczka jak 
i dostawa tych towarów powinna być rozliczona zgodnie z przepisami państwa konsumpcji.

UZASADNIENIE
Z dniem 1 lipca 2021 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Przepis ten został zastąpiony nową definicją wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO).
Przez WSTO należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez  dostawcę lub na  jego rzecz, w  tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w  transporcie lub wysyłce towarów, z  terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:
a) podatnikiem podatku od towarów i usług lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9,  lub
b) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiadającego wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów, o którym mowa w art. 9, lub
c) podmiotem niebędącym podatnikiem
- pod warunkiem że dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami instalowanymi lub montowanymi, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2. 
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku WSTO miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. 
Z opisu wynika, że Czytelnik otrzymał zaliczkę w miesiącu czerwcu 2021 roku, natomiast dostawa towarów m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.