Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Termin płatności podatku upłynął w maju. Czy mogę złożyć do US wniosek o rozłożenie płatności tego podatku na raty w lipcu?

Odpowiedź

Wniosek o rozłożenie podatku na raty  powinien zostać złożony przed upływem  terminu płatności, w przeciwnym razie powstaje zaległość podatkowa - w takiej sytuacji przedmiotem postępowania będzie  rozłożenie  na raty zarówno podatku, jak i odsetek za zwłokę. Nie ma przeszkód prawnych, aby przedsiębiorca złożył do urzędu skarbowego w lipcu wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej z maja, aczkolwiek pamiętać należy, że decyzja organu podatkowego ma charakter uznaniowy - organ może przyznać ulgę w spłacie, ale nie ma takiego obowiązku, wszystko zależy od okoliczności sprawy, a przede wszystkim od zaistnienia przesłanki ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego w udzieleniu ulgi.

 

Uzasadnienie

Rozłożenie na raty zaległości podatkowych jest ulgą, polegającą na podziale kwoty podatku lub innych zobowiązań podatkowych na co najmniej dwie części i ustalenie dla nich nowych terminów płatności. Na mocy art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa (o.p.) organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może rozłożyć na raty:

1) zapłatę podatku,

2) zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,

3) odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

W przepisach podatkowych brak jest definicji pojęć „ważny interes podatnika” oraz „interes publiczny”. Jak wynika z orzecznictwa, ważny interes podatnika dotyczy sytuacji, gdy podatnik nie jest w stanie uregulować swoich zaległości podatkowych z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków (np. utraty możliwości zarobkowania). Przez interes publiczny należy natomiast rozumieć sytuacje, w których podatnik w celu zapłaty zaległości podatkowej będzie zmuszony skorzystać ze środków pomocy państwa, ponieważ nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych samodzielnie (szerzej zob. wyrok NSA z 25 marca 2021 r.; sygn. akt III FSK 2827/21). Istnienie jednej z tych przesłanek (bądź obu) bada organ podatkowy w trakcie postępowania, z tego względu warto zadbać o dogłębne uzasadnienie składanego wniosku.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 67b o.p., organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych:

1) które nie stanowią pomocy publicznej,

2) które stanowią pomoc de minimis - w zakresie i na zasadach o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.