Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w listopadzie 2020 roku, zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Jeszcze w październiku zakupił (we współwłasności z synem) samochód osobowy. Faktura wystawiona jest na obu współwłaścicieli, nie posiada numeru NIP podatnika. Czy jest możliwe odliczenie VAT od tej faktury? Jeśli tak, to czy dotyczy ono proporcji w posiadanym udziale w samochodzie? Jak będzie wyglądała sprawa przy sprzedaży samochodu, jeśli VAT zostanie odliczony od zakupu samochodu?

Odpowiedź

Skoro samochód został kupiony (w październiku) z zamiarem wykorzystywania go w działalności gospodarczej (zarejestrowanej w listopadzie), to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Również w sytuacji, gdy na fakturze nie został zamieszczony NIP podatnika - jednak pod warunkiem, że transakcja nie została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Odliczenia należy dokonać proporcjonalnie do posiadanego udziału w samochodzie. W przypadku współwłasności 50:50 będzie ono przysługiwało w wysokości 25%. Transakcja sprzedaży samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej będzie opodatkowana w tej części VAT należnym w wysokości 50%, ewentualnie - przy spełnieniu przesłanek ustawowych - podatnikowi będzie przysługiwało prawo do korekty (zob. art. 90b ustawy o VAT).      

Uzasadnienie

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeśli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. 
Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. NIP nabywcy, jednak jest to wymóg o charakterze  dowodowym (jest konieczny, aby dowód zakupu był wystawiony poprawnie, ale nie wpływa na  poprawność informacji o samej transakcji). Oznacza to, że jeśli na podstawie innych danych z faktury (imię, nazwisko, adres) podatnik jest w stanie udowodnić, że jest odbiorcą faktury, to przysługuje mu prawo do odliczenia VAT mimo braku NIP. Co istotne - brak numeru NIP nie został zawarty w katalogu przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT, uniemożliwiających odliczenie VAT. 
Jeśli zatem samochód był kupiony przez podatnika z zamiaram wykorzystywania go w działalności gospodarczej, zakup odzwierciedla rzeczywistą transakcję i na podstawie wystawionej faktury można zidentyfikować nabywcę towaru, to pomimo, iż nie zawiera ona NIP n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.