Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Skutki w VAT darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej następnie przedmiotem najmu

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 710

Mąż postanowił dokonać darowizny na rzecz swojej żony, z którą ma ustanowioną notarialnie rozdzielność majątkową składników majątku na podstawie których wykonuje działalność gospodarczą. Na składniki te składają się: nieruchomość gruntowa, dwa wiatraki, akumulatory oraz droga dojazdowa. Ponadto jeden z wiatraków obciążony jest hipoteką w związku z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego. Żona po otrzymaniu darowizny założy jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie trwa postępowanie podatkowe, gdzie kontroler wskazuje, że choć nie kwestionuje faktu, iż sumę darowanych składników można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to jednak fakt, że obdarowana nie kontynuuje działalności gospodarczej samodzielnie z wykorzystaniem składników majątkowych a wynajęła je zaraz po ich otrzymaniu (firmie, która posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej) powoduje, że darowizna podlega podatkowi od towarów i usług.

Odpowiedź 
Obdarowana nie musi osobiście kontynuować działalności gospodarczej w oparciu o składniki majątkowe przekazane w darowiźnie jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. Możliwy jest wynajem przy uwzględnieniu konieczności kontynuacji charakteru działalności przez najemcę.  

Uzasadnienie
W omawianym przypadku należy wziąć pod uwagę dwa przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

  • art.6 pkt 1: Przepisów ustawy nie stosuje się do: … transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. 
  • art.2 pkt 27e: Ilekroć w  dalszych przepisach jest mowa o: … zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i  finansowo wyodrębniony w  istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w  tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. 

Pomimo, iż organ nie kwestionuje, że doszło w ramach darowizny do przeniesienia własności zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to warto wyjaśnić pojęcia wyodrębnienia:

  • organizacyjnego – musi w tym przypadku na podstawie statutu lub innego dokumentu regulującego sposób działania przedsiębiorcy występować możliwość wydzielenia w strukturze zorganizowanej części przedsiębiorstwa – np. oddział; ponadto nie można bazować tylko na zapisach organizacyjno-prawnych wskazując na istnienie z.c.p – musi iść zatem faktyczne wydzielenie, chociażby co do wydzielenia składników majątkowych do realizacji określonych zadań;
  • finansowego – nie należy mówić w tym przypadku o pełnej samodzielności finansowej, ale o możliwości wydzielenia w księgach podatkowych (rachunkowych) kont, które grupowałyby operacje po stronie przychodów i kosztów. 

Innymi słowy, o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić tylko wtedy, gdy taki wyodrębniony zespół składników majątkowo-ludzkich może funkcjonować jak samodzielne przedsiębiorstwo.
W omawianym przypadku organ wskazuje, że darowizna będzie podlegać podatk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.