Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż internetowa przy zastosowaniu kasy fiskalnej towarów z kodem GTU

Artykuły | 28 października 2020 | NR 107
0 848

Podatnik (sp. z o.o) prowadzi sprzedaż dla os. fizycznych i firm. W związku z tym, że dla osób fizycznych prowadzi sprzedaż internetową to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej i jako dowód sprzedaży wystawia paragony niefiskalne. Towary do tych osób wysyłane są zazwyczaj kurierem. Do tej pory księgowaliśmy je zbiorczo. Czy wraz z wprowadzeniem nowych obowiązków dot. nowego JPK i oznaczaniem GTU nadal możemy księgować taką sprzedaż zbiorczo? Czy takie paragony są traktowane jako faktura i trzeba wykazywać każdą oddzielnie i w przypadku wystąpienia towarów lub usług z GTU odpowiednio je oznaczyć?

Odpowiedź

W przypadku sprzedaży, która nie podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej i jednocześnie Czytelnik nie ma obowiązku dokumentowania takiej sprzedaży fakturą, ewidencjonowanie w rejestrze VAT dokonywane jest na podstawie dokumentu wewnętrznego „WEW”. Zatem zbiorcze rozliczanie sprzedaży w przypadku zwolnienia z ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej nadal funkcjonuje.
Sprzedaż towarów i usług, które zostały oznaczone kodami GTU przeważnie pokrywa się z towarami i usługami do których nie stosuje się zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ich sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Niemniej, sprzedaż osobom fizycznym tych towarów i usług nie rodzi obowiązku ewidencjonowania każdej sprzedaży z kodem GTU. W tym celu stosuje się dokument rozliczenia okresowego „RO”.

Uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. 
Jednakże Minister Finansów w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących czynności zwolnionych z tego obowiązku pod poz. 36 załącznika do rozporządzenia wymienił dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Podkreślić trzeba, że zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na  podstawie art.  43 ust.  1 lub przepisów wydanych na  podstawie art.  82 ust.  3 oraz  podatników, u  których sprzedaż jest zwolniona od podatku na  podstawie art.  113 ust.  1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na  prawidłowe rozliczenie podatku i  sporządzenie informacji podsumowującej, w  szczególności dane dotyczące rodzaju sprzedaży i  podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w  tym korekty podatku należnego, z  podziałem na  stawki podatku; kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w  tym korekty podatku naliczonego; kontrahentów; dowodów sprzedaży i  zakupów.
Dodać trzeba, że zgodnie z  § 10 ust. 1 pkt 9  rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług ewidencja sprzedaży VAT musi zawierać dane pozwalające na prawidłowe rozliczanie podatku należnego, w tym wysokość podstawy opodatkowania i wysokość podatku należnego nieudokumentowane fakturami oraz nieobjęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, wykazywane w wysokościach zbiorczych w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku. Oznacza to, że jeśli podatnik nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej i jednocześnie podatnik nie ma obowiązku dokumentowania tej sprzedaży fakturą, to musi udokumentować ją w inny sposób.
W tym celu należy wystawić zbiorczy dokument wewnętrzny, na podstawie którego dokonywane jest księgowanie w rejestrze VAT. Dokumentem takim, zgodnie 
z § 10 ust. 5 pkt 2 w/w rozporządzenia jest dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących oznaczany symbolem „RO”.
Dodatkowo podkreślić trzeba, że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej  nie stosuje się w przypadku dostawy:
a) gazu płynnego,
b) części do  silników (PKWiU 28.11.4),
c) silników spalinowych wewnętrznego spalania w  rodzaju stosowanych do  napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1),
d) nadwozi do  pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),
e) przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez  napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),
g) części i akcesoriów do  pojazdów silnikowych (z  wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),
h) silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w  rodzaju stosowanych w  motocyklach (PKWiU 30.91.3),
i) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z  wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz  części do  aparatów i urządzeń do  operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),
j) sprzętu fotograficznego, z  wyłączeniem części i akcesoriów do  sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
k) wyrobów z  metali szlachetnych lub z  udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o  którym mowa w art. 113 ust.1 i 9 ustawy z  o  podatku od towarów i usług, zwanej dalej “ustawą”,
l) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
m) wyrobów przeznaczonych do  użycia, oferowanych na  sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do  ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.