Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Biblioteka Publiczna, nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Chce sprzedać niewielką ilość książek, które zostały odkupione z innej jednostki. Czy może to zrobić przyjmując wpłaty na kwitariusz przychodowy, bez rozliczania podatku VAT skoro nie jest podatnikiem? Jak prawidłowo powinno to być zrobione?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż książek będzie co do zasady podlegać opodatkowaniu VAT, jednak Biblioteka może korzystać ze zwolnienia podmiotowego do wartości sprzedaży w wysokości 200.000 zł. Sprzedaż książek można udokumentować dokumentem wewnętrznym jednak na żądanie nabywcy zgłoszone w terminie należy wystawić fakturą. 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podmiot lub podmioty, które sprzedają towar działają w charakterze podatników. W ustawie o VAT została zawarta definicja podatnika. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. 
Z kolei działalność gospodarcza to działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a  także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w  sposób ciągły dla celów  zarobkowych. Nie uznaje się natomiast za podatnika organu władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w  zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Usługi bibliotek zaliczane są do usług kulturalnych których zasady funkcjonowania reguluje ustawa z  dnia 27 czerwca 1997 roku o  bibliotekach. Zgodnie z art.4 ust. 1 pkt 2 tej ustawy do podstawowych zadań biblioteki należy obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a  także współdziałanie z archiwami w  tym zakresie. Usługi bibliotek, co do zasady, są ogólnie dostępne i bezpłatne.  
Z powyższego wynika że świadczenie usług bibliotecznych, poza wyjątkami, o  których mowa w  powołanym art. 14 ust. 2 ustawy o  bibliotekach, jest nieodpłatne i  nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biblioteka będąca samodzielną jednostką organizacyjną prowadzącą działalność gos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.