Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Transakcja sprzedaży będzie stanowić zbycie przedsiębiorstwa i będzie to czynność wyłączona od opodatkowania VAT. W związku z nabyciem przedsiębiorstwa, która to czynność jest wyłączona od opodatkowania podatkiem VAT, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia. Ewentualny obowiązek korekty podatku naliczonego będzie ciążyć na nabywcy. Jednakże w przypadku, gdy Przedmiot Transakcji będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, to po stronie nabywcy nie powstanie obowiązek korekty odliczonego uprzednio od tych składników majątkowych podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 15 maja 2019 roku, nr 0112-KDIL2-2.4012.73.2019.2.AKR.

Sytuacja Podatnika

Przedmiotem transakcji sprzedaży będzie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wchodzących w skład działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu Centrum Usługowego, a w tym na wynajmie powierzchni i na zarządzaniu bieżącym funkcjonowaniem tego Centrum. Będą to w szczególności:

  • nieruchomości wchodzące w skład prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej,
  • prawo do posługiwania się nazwą „S” w odniesieniu do Centrum Usługowego,
  • prawa i zobowiązania z umów najmu związanych z funkcjonowaniem Przedmiotu Transakcji,
  • prawa i zobowiązania z umów związanych z zarządzaniem Centrum Usługowym,
  • prawa i zobowiązania wynikające z potencjalnie obowiązujących umów o pracę,
  • prawa z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu lub innych umów ustanowione przez poszczególnych najemców, w tym w szczególności mogą to być prawa z gwarancji bankowych, • kaucje lub depozyty składane przez najemców,
  • prawa autorskie do projektów architektonicznych i innych projektów,
  • prawa i zobowiązania wynikające z umów licencyjnych,
  • regulamin wewnętrzny, • prawa i zobowiązania wynikające z umów w zakresie dostawy mediów i obsługi serwisowej,
  • prawa i zobowiązania z umów dodatkowych związanych z funkcjonowaniem Przedmiotu Transakcji,
  • środki trwałe i ruchomości niezbędne do funkcjonowania i prowadzenia działalności, • dokumentacja prawna, księgowa, techniczna, know-how i tajemnica przedsiębiorstwa związane z jego funkcjonowaniem;
  • prawa i zobowiązania związane z kaucjami (gwarancjami),
  • prawa i zobowiązania wynikające z umów rachunków bankowych, zezwolenia, pozwolenia i decyzje administracyjne dotyczące funkcjonowania Przedmiotu Transakcji,
  • należności związane z Przedmiotem Transakcji, z wyłączeniem należności wynikających z określonych faktur wystawionych przez Spółkę, których lista zostanie dołączona do umowy sprzedaży Przedmiotu Transakcji. Z chwilą przeniesienia własności Przedmiotu Transakcji w majątku sprzedajacego pozostaną: komputer z oprogramowaniem, notebook, program komputerowy. 

Stanowisko Dyrektora

1. Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). 

W świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, w myśl art.2 pkt 27e ustawy, to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, 
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, np. jako dział, wydział, oddział itp. i wyodrębnienie to wynika ze statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze, 
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, 
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze. 

A zatem zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będzie tylko pewna jego wyodrębniona organizacyjnie i finansowo część np. oddział, dział, wydział – nigdy całe przedsiębiorstwo. Zasadą jest, że po zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielona część funkcjonuje jako niezależne przedsiębiorstwo równocześnie funkcjonuje jednak przedsiębiorstwo, które pozostało po wyodrębnieniu tej części. 

Jak wynika z opisu sprawy w analizowanym przypadku jedynymi składnikiem majątku sprzedającego pozostaną: komputer z oprogramowaniem, notebook oraz program komputerowy. 

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor stwierdził, że w analizowanym przypadku mający być przedmiotem sprzedaży Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przedmiotowej sprawie zbywany majątek będzie stanowił przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.