Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż samochodów używanych w procedurze VAT marża – zasady ewidencjonowania

Artykuły | 4 stycznia 2021 | NR 109
0 895

Podatnik handluje samochodami używanymi. Dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych ujmuje sprzedaż na kasie fiskalnej pod zerem technicznym (sprzedaż na zasadzie marży) oraz wystawia dodatkowo fakturę VAT Marża. Proszę o informację czy w PKPiR można wykazywać przychód zbiorczo na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego?

ODPOWIEDŹ

Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z raportów fiskalnych okresowych (miesięcznych) skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu. Zapisów księgowych należy dokonywać w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. 
W przypadku sprzedaży VAT marża w KPiR należy zaewidencjonować uzyskany przychód netto  czyli wartość należności wynikającą z faktury VAT marża, pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług (ustalony od marży).

UZASADNIENIE

W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Towarami używanymi są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.
W procedurze VAT marża przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże, podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży, u których podstawą opodatkowania jest m.in. marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganej przez nich wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Oznacza to, że na kasie fiskalnej Podatnik ujmuje całą wartość sprzedaży wraz z marżą (w tym VAT i przychód).
W przypadku dostawy towarów używanych dla których podstawę opodatkowania stanowi marża, faktura – w zakresie danych określonych w art. 106e ust.1 
pkt 1-17 - powinna zawierać wyłącznie dane określone w ust. 1 pkt 1-8 i 15-17, a także adnotację min. „procedura marży - towary używane”.
Jeżeli, Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, o którym mowa jest w art. 24 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązany jest  prowadzić księgę przychodów i rozchodów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,  szczegółowe war...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.