Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedajemy towar do różnych krajów, w niektórych przekroczyliśmy limit obowiązujący w danym kraju. Sprzedaż do Niemiec opodatkowana jest stawką VAT w Niemczech i tam też odprowadzamy podatek VAT. Czy tą sprzedaż opodatkowaną w Niemczech uwzględniam w nowym JPK i w jaki sposób mam ją wykazać?

Odpowiedź

Tak, sprzedaż wysyłkową opodatkowaną w Niemczech należy wykazać w JPK. 
W przypadku sprzedaży wysyłkowej, w części ewidencyjnej, w  formularzu faktury sprzedaży należy rozwinąć listę „Rodzaj transakcji” i wskazać symbol „SW”. Jeżeli faktura dokumentuje sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju przy symbolu SW należy wpisać cyfrę 1. 

Uzasadnienie

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wprowadza obowiązek oznaczania w nowym JPK_VAT transakcji szczególnego rodzaju. Wypełniając nowy JPK_VAT, przy każdym ujętym w ewidencji dowodzie, np. fakturze, podatnik musi oznaczyć specjalną procedurę, w ramach której przebiegła transakcja. Dotyczy to np. sprzedaży wysyłkowej - obowiązek ten wynika z § 10 ust.4 pkt 1 Rozporządzenia. Przepis ten wskazuje, że dodatkowo ewidencja zawiera oznaczenia dotyczące dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy – oznaczenie „SW”. 
Pod pojęciem sprzedaży wysyłkowej, należy rozumieć dostawę na terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT. W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 23, sprzedaż wysyłkowa z  terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i  usług lub na jego rzecz z  terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a)    podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o  którym mowa w  art. 9, l...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.