Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Szkoła Tańca świadcząc usługę polegającą na przygotowywaniu par sportowych do udziału w turniejach tańca, nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT – w myśl art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT – bowiem nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym oraz związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 października 2013 roku nr ILPP2/443-595/13-4/SJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi klub tańca sportowego zarejestrowany w Polskim Towarzystwie Tanecznym. Klub reprezentowany jest na turniejach tańca sportowego w całej Polsce i poza granicami kraju przez około 100 par, członków klubu, którzy również zarejestrowani są w PTT. Członkowie klubu płacą składki na rzecz klubu, z których opłacane są koszty utrzymania lokalu oraz wynagrodzenie trenerów. Ewentualny zysk w całości przeznaczany jest na dalszy rozwój działalności klubu. Podatnik jest przede wszystkim trenerem par sportowych, posiada uprawnienia „Trenera par sportowych” wydane przez Ministra Edukacji.

Jednocześnie Podatnik wskazał, iż zgodnie z ustawą o sporcie, która określa formę prawną klubu sportowego jako osobę prawną, Podatnik nie może nazwać swojej działalności klubem sportowym. Nie jest również związkiem zawodowym, bądź też związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych. Jednakże jako Szkoła Tańca Podatnik jest zarejestrowanym członkiem (klubem tanecznym) wspierającym stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Taneczne. Jako członek wspierający PTT Podatnik jest zobligowany do aktywnej realizacji celów statutowych i programów działania Towarzystwa, tj.:

  • upowszechnianie ruchu tanecznego poprzez prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej,

  • organizowanie współzawodnictwa sportowego w dyscyplinach tanecznych.

Podatnik posiada dwa obiekty sportowe wyposażone w parkiet, sprzęt nagłaśniający, prysznice, szatnie, drążki do rozciągania, maty. Ponadto, usługi wykonywane przez Podatnika, tj. przygotowanie par sportowych do udziału w turniejach tańca są usługami ściśle związanymi ze sportem, ponieważ polegają na organizowaniu współzawodnictwa sportowego w dyscyplinach tanecznych na turniejach tańca. Jako klub taneczny przygotowuje pary do udziału w turniejach tańca organizowanych przez Polskie Towarzystwo Taneczne. Tancerze muszą być zrzeszeni w Klubie Tanecznym, by móc brać udział w nich. Jako Klub Taneczny przygotowując pary sportowe celem Podatnika nie jest osiąganie zysków a realizacja celów statutowych Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Ewentualne zyski przeznaczane są na kontynuację działalności klubu. Wnioskodawca przygotowuje pary sportowe do udziału w współzawodnictwie sportowym w dyscyplinach tanecznych. Dlatego też Zainteresowany świadczy usługi na rzecz osób uprawiających sport oraz jako klub taneczny nie jest nastawiony na osiąganie zysku, ewentualne zyski przeznacza na kontynuację swojej działalności oraz doskonalenie świadczonych usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone usługi tj. przygotowanie par sportowych z klubu do udziału w turniejach tańca, stanowią usługi ściśle związane ze sportem w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż zastosowanie zwolnienia dla usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym doznaje pewnych ograniczeń –...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.