Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Termin rozliczania faktur korygujących podatek naliczony in minus

Artykuły | 28 stycznia 2020 | NR 98
0 1122

Prowadzę biuro rachunkowe. Od klienta, czynnego podatnika VAT, otrzymałam razem z dokumentami za listopad fakturę korygującą zakup „in minus” (faktura korygująca, dotycząca zwrotu towaru, została wystawiona w październiku, zaś pierwotna faktura zakupu we wrześniu). Nadmienię, że od kilku miesięcy w deklaracjach klienta wykazywany jest VAT naliczony do przeniesienia (nadwyżka VAT-u naliczonego nad należnym). Czy mogę skorygować VAT na bieżąco w listopadzie, czy muszę skorygować deklarację oraz plik JPK_VAT za październik? 

Odpowiedź

W tym przypadku istotna jest data otrzymania przez podatnika (klienta biura rachunkowego) faktury korygującej. Podatnik jest obowiązany do ujęcia faktury korygującej podatek naliczony in minus, a tym samym pomniejszenia kwoty podatku naliczonego, w okresie rozliczeniowym, w którym  otrzymał fakturę korygującą, 
w trybie art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Jeśli zatem podatnikowi została doręczona faktura korygująca w październiku, to należy dokonać stosownej korekty w rozliczeniu za ten miesiąc.  

Uzasadnienie

Zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT). Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. 
Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje - zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT 
- w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Na mocy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Jak wynika z powyższego, z odliczenia podatku na podstawie art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT można skorzystać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług,
  • doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług,
  • podatnik jest w posiadaniu faktury dokumentującej tę transakcję.

Stosownie do treści art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeśli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.