Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Udzielenie pożyczki w ramach działalności gospodarczej innemu podmiotowi gospodarczemu a VAT

Artykuły | 19 kwietnia 2023 | NR 136
0 410

Prowadzę działalność gospodarczą w ramach spółki z o.o. Kooperuję jako spółka z o.o. z firmą mojego syna. Jako spółka z o.o. chcę udzielić pożyczki pieniężnej firmie syna. Będzie ona udzielona zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego. W umowie zostanie określony termin zwrotu pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami. Czy udzielenie pożyczki firmie syna będzie podlegało zwolnieniu z VAT?

Odpowiedź

Udzielenie odpłatnej pożyczki przez spółkę z o.o. – pożyczkodawcę, na rzecz spółki z o.o. – pożyczkobiorcy stanowi czynność podlegającą VAT jako odpłatne świadczenie usług. Jednakże czynność ta podlega zwolnieniu przedmiotowemu w trybie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Niemniej, stosownie do art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować z tego zwolnienia i wybrać opodatkowanie.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
     

Każde świadczenie niebędące dostawą towarów stanowi usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

  • w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
  • świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).


    Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. 

    Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika.

    Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Pamiętaj!

    W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki z o.o. Kooperuje jako spółka z o.o. z firmą syna. Jako spółka z o.o. chce udzielić pożyczki pieniężnej firmie syna. Pożyczka będzie zawarta zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego. Instytucja umowy pożyczki została uregulowana w art. 720 usta...

    Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

    Co zyskasz, kupując prenumeratę?
    • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
    • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
    • Nielimitowane konsultacje
    • ...i wiele więcej!

    Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.