Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy firma, która realizuje usługi kamieniarskie (cięcie, formatowanie kamienia), która ma dodatkową działalność - montaż nagrobków, musi zmienić kasę na on-line?

Odpowiedź
Jeżeli działalność gospodarcza Czytelnika sklasyfikowana jest w PKWiU w dziale 23.70 jako usługi kamieniarskie, to sprzedaż tych usług nie musi być ewidencjonowana na kasie online.
Jeżeli działalność gospodarcza Czytelnika sklasyfikowana jest w PKWiU w dziale 43 jako specjalistyczne roboty budowlane związane z budową budynków, to sprzedaż tych usług musi być ewidencjonowana w kasie online.

Uzasadnienie
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ust. 1  ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z tym przepisem, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Z dniem 1 maja 2019 r. weszły w życie zmiany do ustawy o VAT, dotyczące stosowania kas rejestrujących on-line w niektórych branżach. Kasy on-line wyposażone są w nowe funkcjonalności umożliwiające, oprócz zapisu w pamięci fiskalnej chronionej kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany 
i bezpośredni danych rejestrowanych przy ich użyciu z prowadzonej ewidencji oraz danych o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas do systemu teleinformatycznego Centralnego Repozytorium Kas.
Znowelizowana ustawa o VAT wskazuje terminy i grupy podatników, których dotyczy obowiązek posiadania kasy on-line. Natomiast podatnicy, prowadzący działalność w innych obszarach, zostali zwolnieni z obowiązku posiadania kas rejestracyjnych on-line. W ich przypadku ewidencja sprzedaży może być prowadzona z wykorzystaniem dotychczas stosowanych “tradycyjnych” kas fiskalnych.
Zgodnie z  art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. c  ustawy podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług budowlanych.
Przepis ust. 1 stosuje się tylko do kas rejestrujących, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży w zakresie sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych w ust. 1 (art. 145b ust. 2  ustawy). Termin ten został jednak przesunięty na mocy § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 30 czerwca 2021 roku. 
Czytelnik świadczy usługi kamieniarskie i montaż nagrobków. Czy są to usługi budowlane? Ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy o podatku od towarów i usług definicji usług budowlanych. Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem VAT, od dnia 
1 lipca 2020 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Roboty budowlane na gruncie PKWiU sklasyfikowane są w sekcji F w dziale 41, 42 i 43.
-Dział 41 obejmuje - roboty ogólnobudowlane dotyczące wszystkich rodzajów budynków oraz budowę kompletnych budynków mieszkalnych, budynków biurowych, budynków handlowych oraz innych budynków użyteczności publicznej, budynków gospodarstw rolnych itp. na własny rachunek lub na zlecenie. Zawierają się w nim prace związane ze wznoszeniem, rozbudową, nadbudową, odbudową, przebudową, remontem oraz montażem budynków z elementów prefabrykowanych o charakterze stałym lub tymczasowym.
-    Dział 42 obejmuje - roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej 
i wodnej. Mieszczą się w nim roboty budowlane związane ze wznoszeniem, rozbudową, odbudową, przebudową, remontem, montaże...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.