Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

2 września 2018

Usługi przewozu osób busem a kasa fiskalna

0 2026

Rozpoczynam od października działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób prywatnych busem. Czy muszę mieć od razu kasę fiskalną i czy może to być zwykła kasa?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej od pierwszej wykonanej usługi przewozu osób świadczonej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego - przy użyciu kasy o zastosowaniu specjalnym tzw. kasy biletowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast na podstawie zapisu art. 111 ust. 3d ustawy przewoźnik, w transporcie pasażerskim musi ewidencjonować obrót za pomocą kas fiskalnych przeznaczonych do transportu pasażerskiego, tzw. kas biletowych.

Stosownie natomiast do § 5 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, kasa o zastosowaniu specjalnym to kasa, której konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym kryteriom i warunkom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy m.in. przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego.

Kasa fiskalna z taką funkcją emituje paragony fiskalne - blok danych biletowych zawierający kolejne pozycje, w tym co najmniej: oznaczenie „BILET” lub „OPŁATA DODATKOWA”, rodzaj biletu, tytuł ulgi – w przypadku biletu ulgowego, numer kursu – w przypadku biletu jednorazowego, nazwę przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności lub okres ważności biletu, imię i nazwisko posiadacza biletu – w przypadku biletów okresowych imiennych (§ 23 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia). Kasa spełnia także kryteria techniczne, zapisane w § 52 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia tj.:

 

  • może posiadać jeden wyświetlacz dla użytkownika i nabywcy,

  • posiada funkcję rejestracji i naliczania dopłat do przewozów w podziale na poszczególne kategorie ulg ustawowych, a także funkcję sporządzania dobowych i miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych; dobowe i miesięczne raporty dopłat zawierają, dla każdej ulgi, dla której w danym okresie były wydawane bilety, co najmniej oznaczenie ulgi, wartość procentową ulgi, liczbę wydanych biletów oraz kwotę dopłaty.

 

Kasa musi posiadać zasilanie z instalacji pojazdu samochodowego oraz wewnętrzne zasilanie akumulatorowe, które zapewnia wydrukowanie minimum 20 paragonów fiskalnych, każdy o zawartoś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.