Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

23 marca 2015

Wycofanie budynku z działalności gospodarczej na potrzeby najmu a zwolnienie podmiotowe z VAT

0 831

Przekazanie budynku do majątku osobistego, ale nie na cele osobiste, nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, bowiem będzie on w dalszym ciągu wykorzystywany do działalności gospodarczej. Zatem Podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od początku następnego roku podatkowego, jeśli wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 201 roku nr IPTPP4/443-789/14-9/BM

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi warsztat samochodowy. W 2009 roku na potrzeby działalności wybudował nowy budynek, metodą gospodarczą, wykonując wiele robót samodzielnie i przeniósł tam działalność. Na materiały i niektóre usługi otrzymał faktury, od których miał możliwość odliczenia podatku VAT. Ponadto zakupił w późniejszym okresie wyposażenie, m.in. podnośnik, tester usterek, od których także odliczył podatek VAT. Budynek warsztatu wraz z wyposażeniem został ujęty w ewidencji środków trwałych i w całości wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Nigdy nie był wynajmowany osobie trzeciej.

Obecnie Podatnik podjął decyzję o zamknięciu działalności gospodarczej a posiadany budynek w całości chciałby wynajmować na podstawie umowy najmu już jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, jako podatnik VAT zwolniony opodatkowując uzyskane dochody 8,5% ryczałtem w podatku dochodowym. Po likwidacji działalności gospodarczej składniki majątku firmowego staną się składnikami majątku osobistego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą ale też nie będą wykorzystywane na cele osobiste. Bowiem budynek warsztatu jest przystosowany do wykonywania w nim tylko przedmiotowej działalności gospodarczej. Ponadto pozostałe składniki majątku Podatnik chciałby również wynajmować na podstawie umowy najmu osobie prowadzącej działalność. Do chwili obecnej budynek wraz z wyposażeniem nie był wynajmowany. Budynek warsztatu od chwili oddania do użytkowania do dziś nie był ulepszany.

Jednocześnie podatnik zaznaczył, iż działalność gospodarczą w tym zakresie prowadzi od sierpnia 2003 roku, natomiast czynnym podatnikiem podatku VAT jest od stycznia 1997 roku. Natomiast jego sprzedaż w 2014 roku nie przekroczyła wartości 150 tys. zł.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy po wycofaniu budynku do majątku osobistego i zastosowaniu zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT będzie mógł go wynajmować jako podatnik VAT zwolniony, tj. korzystający ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust.1 ww. ustawy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w przedmiotowej sprawie wycofanie b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.