Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

2 lipca 2013

Wynajem sal dydaktycznych a VAT

0 897

Dla świadczonych przez Uczelnię usług najmu sal dydaktycznych wraz z wyżywieniem uczestników kursów przeprowadzanych przez Stowarzyszenie, nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2013 roku nr IPPP1/443-1269/12-6/ISZ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Uczelnia, która korzysta ze zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy oraz przedmiotowego z podatku od towarów i usług na postawie art. 43 ust. 1 pkt 26b. Uczelnia ponadto wynajmuje sale dydaktyczne wraz ze sprzętem dla Stowarzyszenia na prowadzenie kursów doskonalenia zawodowego, kursów komputerowych, kursów dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy w celu pozaszkolnych form edukacji np. bukieciarki, kosmetyczki, fryzjerki, kucharki, magazyniera, oraz wyżywienie uczestników na tych kursach. Stowarzyszenie realizuje te kursy ze środków unijnych Kapitał Ludzki.

Wątpliwości Uczelni budzi fakt, czy powinna naliczyć dla Stowarzyszenia podatek VAT za wynajem sal dydaktycznych oraz wyżywienia uczestników na tych kursach, współfinansowanych ze środków unijnych Kapitał Ludzki, i doliczać do limitu o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów wynika, iż zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zwolnienie to obejmuje również usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26: finansowane w całości ze środków publicznych - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit c ustawy o podatku od towarów i usług, nie wystarcza, by usługa była w całości finansowa ze środków publicznych, lecz usługa musi być usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Tylko w przypadku spełnienia obu tych warunków ze zwolnienia tego może korzystać również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związana. Zwolnienie, o którym mowa wyżej, na podstawie art. 43 ust 17 i ust. 17a ww. u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.