Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wynajmujemy terminal płatniczy z Worlline. Dotychczas otrzymywaliśmy faktury za wynajem terminala, gdzie sprzedawcą w nagłówku była firma z siedzibą w Holandii, adres oddziału w Polsce z numerem VAT polskim (aktywny), ze stawką 23% VAT. Nie odliczaliśmy podatku VAT, bo nie jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, jedynie podatnikiem UE. Rozliczaliśmy ten zakup jako nabycie krajowe, a nie jako import usług na VAT-9M , skoro NIP był polski, stawka VAT polska a sprzedawca oddział polski zagranicznej siedziby. W styczniu otrzymaliśmy fakturę od tego samego sprzedawcy ale już jako od Spółki z siedzibą w Luksemburgu (oddział w Polsce jest tylko adresem pocztowym). Na fakturze wskazano dwa numery NIP: jeden NIP UE a drugi polski zwykły (aktywny), z zaznaczeniem, że luksemburski nr NIP UE dotyczy usługi wynajmu terminala. Na fakturze jest też podany nasz nr VAT UE , ale sprzedawca naliczył 17% VAT. Czy powinniśmy naliczyć i zapłacić VAT-9M od wartości brutto, co oznacza, że dwukrotnie zapłacimy podatek VAT (17 i 23%)? Czy mamy się domagać od sprzedawcy korekty tego VAT 17%? Czy prawidłowo rozliczaliśmy te nabycia w zeszłym roku, gdy na fakturach był adres zagraniczny ale NIP polskiego oddziału i polska stawka VAT 23%, jako nabycia krajowe?

Odpowiedź 
Czytelnik prawidłowo rozliczał nabycie usług jako nabycie krajowe do końca 2020 roku. Od nowego roku świadczenie usług najmu terminala od firmy z Luksemburga stanowi import usług a podatek VAT należy rozliczyć w deklaracji VAT-9M. 

Uzasadnienie
Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 (art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług). 
W myśl art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,  a w przypadku usług, do których stosuje się art.28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, 

usługobiorcą jest: 

  • w przypadku usług, do których stosuje się art.28b - podatnik, o którym mowa w art.15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE, 
  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art.15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art.15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art.97 ust. 4. 

W opisanym przypadku, Czytelnik do końca 2020 roku nabywał usługę od podmiotu posiadającego siedzibę na terenie kraju, a więc nie można było mówić o imporcie usług, a jedynie o krajowej transakcji na terenie Polski. Zatem Czytelnik prawidłowo rozliczał zakup usł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.