Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 sierpnia 2017

Wypłata honorarium a opodatkowanie VAT

0 1378

Na jakiej zasadzie powinno się udokumentować przeniesienie praw autorskich (wypłata honorarium) za napisaną książkę wydawnictwu? Klient ma działalność gospodarczą gdzie świadczy inne usługi oraz pisze książki - jest również czynnym podatnikiem VAT. Wydawnictwo chciało wystawić umowę o dzieło, czy to poprawne (ale podlega to pod działalność gospodarczą)? Czy powinna być wystawiona faktura VAT? jeżeli tak, z jaką stawką VAT (doczytałam się stawka VAT zw lub 8% ale nie jestem pewna)?

ODPOWIEDŹ

Przeniesienie praw autorskich /wypłata honorarium/ za napisaną książkę może być w zależności od sporządzonej umowy zwolniona z podatku VAT, opodatkowana stawką obniżoną 8% lub w ogóle nie podlegać opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory wyrażone słowem. Przy czym twórcą jest osoba, której nazwisko uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Na podstawie zawartej umowy, twórca otrzymuje wynagrodzenie (honorarium).

Przede wszystkim należy stwierdzić, że przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych obejmuje m.in. przeniesienie praw do utworów będących przedmiotem prawa autorskiego. Oznacza to, że czynność ta jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług. Aby jednak napisanie książki i przeniesienie prawa autorskiego za wynagrodzeniem objęte było ustawą o VAT, twórca utworu musi zostać uznany za podatnika VAT.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna, która samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednak nie wszystkie czynności wykonywane przez osobę fizyczną (w tym na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło) traktuje się jako samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m. in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artys...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.