Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Komornik w rozumieniu ustawy o VAT nie wykonuje czynności opodatkowanych VAT, zgodnie z interpretacją ogólną z dnia 15 kwietnia 2019 roku. Komornik w 2018 roku przekroczył w październiku limit przychodów 200.000 zł - został zarejestrowany do VAT (VAT-R), w 2019 roku wysyłał deklaracje zerowe (cały czas osiągał przychód, ale jeszcze nie było oficjalnej interpretacji), w 2020 roku został poinformowany na szkoleniu komorniczym, że powinien wyrejestrować się z VAT już dawno. W jaki sposób dokonać teraz wyrejestrowania komornika z VAT? Z jakim okresem i czy powinniśmy pisać czynny żal? Dodam, że przychody w 2019 przekroczyły 200.000 zł.

Odpowiedź

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych i od tego dnia komornicy nie są podatnikami VAT – stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej nr PT9.8101.1.2019 z 15 kwietnia 2019 roku. 
Zgodnie z ustawą o VAT urząd skarbowy powinien wykreślić komornika z rejestru VAT z urzędu w związku z tym, że komornik składał deklaracje zerowe.  Jeżeli jednak urząd skarbowy tego nie zrobił, to komornik powinien złożyć w urzędzie skarbowym VAT-Z z datą od dnia następnego po dniu złożenia zgłoszenia.. Zdaniem Redakcji brak przesłanek do złożenia „czynnego żalu”.

Uzasadnienie

W interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PT9.8101.1.2019 z dnia 15 kwietnia 2019 roku w sprawie statusu komorników sądowych wykonujących czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym jako podatników podatku od towarów i usług w świetle  przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług Minister Finansów stwierdził, że komornicy sądowi nie wykonują samodzielnie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w związku z tym nie są podatnikami podatku od towarów i usług. po wejściu w życie ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oraz ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dziennik Urzędowy Ministra Finansów z 2019 roku, poz. 46) 
Wobec powyższego komornicy powinni zgłosić do urzędu skarbowego zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na druku VAT-Z, bowiem zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o vat, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Niemniej w przedstawionej sprawie komornik w roku 2019 przekazywał do urzędu skarbowego zerowe deklaracje VAT. Zatem, w myśl art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy o vat podatnik, który składał przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje vat, w których nie wykazał sprzedaży, nabycia towarów lub usług ani importu towarów z kwotami podatku do odliczenia, podlega wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT.

Podsumowując, jeśli urząd skarbowy nie wykreślił z rejestru VAT komornika z urzędu, to  należy złożyć zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających VAT na druku VAT-Z z datą od dnia następnego po dniu złożenia zgłoszenia.
W myśl art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy w przypadku czynnego żalu, sprawca dokonuje zawiadomienia organów ścigani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.