Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 maja 2017

Zakup towaru w sklepie internetowym od dostawcy z siedzibą w Niemczech

0 3429

Spółka zakupiła (dokonując wcześniej zamówienia) towar w sklepie internetowym. Faktura została wystawiona przez dostawcę z siedzibą w Niemczech. Dostawca na fakturze podał NIP-DE i NIP-PL oraz naliczył także podatek VAT. Faktura jest wystawiona w PLN i zapłacona w PLN. W jaki sposób można sprawdzić czy dostawca jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym w polskim urzędzie? Czy faktura powinna być wystawiona jako WNT? Czy przysługuje odliczenie podatku VAT z tej faktury? Dostawca nie podał oddziału w Polsce. Miejscem świadczenia wydaje się być siedziba dostawcy? Sklep internetowy posiada w nazwie „.pl”. Ponadto faktura wpłynęła w marcu 2017 z datą 21 listopada 2016, zamówienie zapłacono w listopadzie 2016. Jak z tego wybrnąć? Zrobić korektę podatku VAT za listopad 2016 i czy ten zakup powinno się potraktować jako WNT? W takim przypadku czy podstawa do VAT jest netto czy brutto? 

ODPOWIEDŹ

Sprawdzenie statusu podatnika VAT dostepne jest na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce „Portal podatkowy - usługi”.

Dla ustalenia z jaką czynnością mamy do czynienia istotne jest czy towar został wysłany z Niemiec czy z Polski. Jeżeli bowiem towar został wysłany z Niemiec to mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. W przeciwnym razie mamy do czynienia z dostawą krajową.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w  wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Transakcja stanowi WNT, pod warunkiem, że nabywcą towarów jest:

  • podatnik - podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą lub podatnik podatku od wartości dodanej, o ile nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

  • osoba prawna niebędąca podatnikiem o którym mowa powyżej.

Jednocześnie, aby transakcja stanowiła WNT konieczne jest, by dokonujący dostawy towarów był podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej (w przypadku sprzedaży która realizowana jest z przemieszczeniem między krajami).

Ograniczenia WNT do transakcji pomiędzy wymienionym i podmiotami nie dotyczą sytuacji, gdy przedmiotem nabycia są nowe środki transportu. WNT zachodzi również w tym przypadku, gdy zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą nie są podatnicy VAT.

Ponadto jako WNT rozumie się również przemieszczenie towarów, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Podstawą opodatkowania WNT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W skład podstawy opodatkowania wchodzą:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze,

  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Podstawa opodatkowania nie obejmuje natomiast kwot:

  • stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

  • udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

  • otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usług odbiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Dodatkowo, podstawę opodatkowania obniżają:

  • kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

  • wartość zwróconych towarów i opakowań (odmienne zasady dotyczą opakowań zwrotnych);

  • zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

  • wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Podstawa opodatkowania nie obejmuje również samego podatku VAT. Jeżeli natomiast po dokonaniu WNT nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania obniża się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego, przy czym ma on obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.

Co do zasady obowiązek podatkowy w przypadku WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Należy zauważyć, iż szczególne zasady opodatkowania dotyczą transakcji kwalifikowanych jako WNT z wykorzystaniem magazynu konsygnacyjnego. W takim przypadku dochodzi, co do zasady, do przesunięcia obowiązku podatkowego na moment wyprowadzenia towaru z tego magazynu lub na moment zużycia towaru w magazynie

W art. 10 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 2, ustawy o VAT ustawodawca wskazał kiedy wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów nie występuje. W wielu przypadkach, mimo spełnienia definicji WNT, transakcja nie jest jednak uznawana za WNT.

Przykładowo, WNT nie występuje w przypadku, gdy:

  1. transakcja dotyczy towarów, do których miałyby odpowiednio zastosowanie przepisy art. 45 ust. 1 pkt 9, art. 80, art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 10 i 18 ustawy o podatku od towarów i usług (między innymi dostawa statków i samolotów), z uwzględnieniem warunków określonych w tych przepisach;

  2. dotyczy towarów nabywanych przez:

    • a) rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej,

    • b) podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,

    • c) podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług,

    • d) osoby prawne, które nie są podatnikami. jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50.000 zł;

Zasady ogólne dotyczące WNT nie mają również zastosowania do szczególnych procedur w zakresie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Nie uznaje się za WNT również przemieszczenia towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz – należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika – w przypadku, gdy:

  1. towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy jest terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz;

  2. przemieszczenie towarów następuje w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.