Wraz z mężem prowadzimy hotelik i świadczymy usługi noclegowe oraz organizujemy na zamówienie eventy oraz imprezy integracyjne dla firm. W naszym hotelu obowiązuje regulamin, zgodnie z którym klient po zamówieniu noclegu ma obowiązek uiszczenia zaliczki w wysokości 20% wartości całej rezerwacji. Jeśli w danym dniu podróżny się nie pojawi i wcześniej nie anulował rezerwacji, to zadatek zostaje zatrzymany. Czy w tej sytuacji musimy ten zadatek opodatkować?
Odpowiedź
W momencie otrzymania zaliczki powinni Państwo rozliczyć VAT od tej zaliczki, a gdy usługa nie zostanie zrealizowana i nastąpi zatrzymanie zadatku, należy dokonać korekty w VAT. W konsekwencji taka sytuacja nie podlega VAT.
Uzasadnienie
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi w momencie otrzymania zaliczki. Jednak jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:
- dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b,
- dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
Dlatego w momencie otrzymania każdej zaliczki mają Państwo obowiązek wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki i rozliczyć należny VAT za miesiąc/kwartał, w którym zaliczka wpłynęła na konto hotelu.
Pamiętaj!
Zadatek jest formą zabezpieczenia wykonania umowy. Wynika to z art. 394 § 4 Kodeksu cywilnego: w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Dlatego gdy zadatek jest zatrzymany przez hotel i usługa nie została wykonana, nie mamy do czynienia z obowiązkiem podatkowym w VAT. Jak czytamy w indywidualnej interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 9 stycznia 2008 r., sygn. akt: IBPP2/443-188a/07/BWo: „Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosu...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.