Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy jednostką, która świadczy usługi sportowo-rekreacyjne. Wystawiamy faktury VAT. Teraz dopiero zauważyliśmy, że w stosunku do jednej z usług przez ponad rok stosowaliśmy stawkę VAT 23% zamiast 8%. Czy musimy korygować już wystawione faktury?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje negatywnych konsekwencji w sytuacji zawyżenia stawki podatku na wystawianych fakturach – ani dla sprzedawcy, ani dla nabywcy. Jednakże prawidłowym postępowaniem jest skorygowanie tej stawki poprzez wystawienie faktur korygujących do wszystkich błędnie wystawionych faktur.

UZASADNIENIE

Jednym z podstawowych obowiązków podatników, wynikającym z art.106 ustawy o podatku od towarów i usług, jest dokumentowanie sprzedaży za pomocą faktur. Prawidłowe wystawienie faktury ma istotne znaczenie nie tylko dla sprzedawcy, ale i dla nabywcy. Faktura jest bowiem podstawowym dokumentem, na podstawie którego realizowana jest zasada neutralności podatku VAT.

Obowiązek określenia prawidłowej stawki VAT dla danego towaru bądź usługi spoczywa na ich sprzedawcy. W praktyce zdarza się, że podatnik wystawiający fakturę zastosuje niewłaściwą stawkę podatku. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedstawionym pytaniu.

Zawyżenie stawki VAT powoduje, że towar lub usługa jest sprzedawana po wyższej cenie i jednocześnie zobowiązuje sprzedawcę do odprowadzenia podatku w większej wysokości niż wynika to z przepisów. Zgodnie bowiem z art.108 ust.1 i 2 ustawy o VAT w przypadku, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego, jest obowiązany do jego zapłaty. Jeżeli więc podatnik wystawi fakturę ze stawką wyższą od stawki obowiązującej na dany towar lub usługę, wówczas, niezależnie od tego, że podatek ten został zawyżony, podatnik ma obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku należnego w takiej wysokości, jaka wynika z wystawionej faktury.

Z §14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wynika, że w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę, lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, należy wystawić fakturę korygującą. Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek powinna zawierać:

  1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

  2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.