Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W BRANŻACH

13 sierpnia 2019

DODATEK NR (Czerwiec 2019)

Zwrot nadwyżki podatku w terminie 25 dni

0 925

Regulowanie zobowiązań wobec kontrahenta na rachunek bankowy faktora należy traktować jako zapłatę bezpośrednio kontrahentowi będącemu wystawcą faktury, co uprawnia do wnioskowania o przyspieszony 25-dniowy zwrot różnicy podatku.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 maja 2019 roku, nr 0112-KDIL1-1.4012.80.2019.2.AK.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą w głównej mierze na świadczeniu usług przeszycia dla kontrahenta zagranicznego z Unii Europejskiej. Sprzedaje również do polskich kontrahentów małe ilości towarów, usługi krojenia, szycia i inne związane z główną jej usługą podzleca różnym wykonawcom, od których dostaje faktury za wykonane usługi. Jeden z jej kontrahentów, od którego zakupuje usługi przeszycia korzysta czasami z factoringu i dokonuje na rzecz faktora cesji wierzytelności. Faktor przesyła do Wnioskodawczyni zawiadomienie o cesji wierzytelności. W takim przypadku na fakturze, którą wystawia dla Wnioskodawczyni jej kontrahent widnieje rachunek bankowy faktora, na który ona wpłaca wynikające z faktury zobowiązanie. Wpłat dokonuje zawsze ze swojego rachunku bankowego wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Zdarzyło się tak, że wartość zobowiązania wynikająca z faktury, przekazanej do faktora przekroczyła w miesiącu 15.000 zł. 

W składanych deklaracjach VAT-7 zawsze występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, dlatego zawsze występuje o zwrot tej nadwyżki. W związku z powyższym kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji nie występuje, a zatem nie przekracza u Wnioskodawczyni 3000 zł. Zawsze z wnioskiem o zwrot przyspieszony składa w urzędzie skarbowym zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 3 dokumenty potwierdzające zapłatę podatku za pośrednictwem jej rachunku bankowego wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym. 

Przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni Wnioskodawczyni była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot w terminie 25 dni składała ona za każdy okres rozliczeniowy deklaracje, o których mowa w art. 99 ust. 1-3 ustawy. 

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art.87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
1. kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, z wyłączeniem kwoty podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, nierozliczonej w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazanej w deklaracji, wynikają z:
a. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone za pośrednictwem rachunku bankowego podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanego w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach,
b. faktur, innych niż wym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.